Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Lucrare dentara gresita
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Lucrare dentara gresita

Buna seara. Totul a inceput acum 2 luni , am strans ceva banuti si am zis sa ma duc la dentist sa-mi pun maselele . Am avut nevoie de 2 lucrari dentare ( punti ) sus si jos pe aceiasi parte. Doctorul dentist mi-a pilit dinti vecini , a luat amprenta si m a programat dupa 2 saptamani . Au sosit lucrarile (din portelan ) si de aici probleme. Alta nuanta de culoare , maselele nu calcau unele pe altele , imi intrau mancare pe sub ele , cea de sus nu intra si a trebuit sa mi mai pileasca din dinti vecini . Dentistul spunandu-mi sa le tin asa cateva zile ca o sa se mai aseze si culoarea daca nu o sa ma obisnuiesc cu ea o s o schimbe . Am stat cu lucrarile cateva zile dar nu s a schimbat nimic , am fost din nou la dentist si a retrimis lucrarile la tehnician . Dupa 2 saptamani cand m a chemat din nou la proba aceleasi chestii .Diferenta de culoare fata de dinti mei
, de cate ori mananc imi intra mancare sub lucrare ( el mi a spus ca este nomal ) ,plus ca acum lucrarea de sus este mai mare ca dinti mei pe lungime . Este vreo sansa sa ii las lucrarile si sa-mi inapoieze bani/? Incredere nu mai am sa il pun sa mi le modifice iar. Daca nu e de acord sa mi inapoieze bani ce as putea sa fac mai departe ? Multumesc!
In lipsa informatiilor tehnice de specialitate este greu de analizat procedura parcursa de medicul dv stomatolog si mai greu sa ne pronuntam despre eventuala eroare,sau culpa
Ar trebui sa detinem informatii relevante privitor la etapele desfasurate de catre medicul dv stomatolog,respectiv prelevarea amprentelor dentare,concluziile analizei ocluzale computerizata care poate identifica contactele imperfecte si care evidentiaza si fortele care iau nastere in cursul contactelor dentare
Daca interesul dv este de recuperare c/v lucrare,va revine obligatia sa demonstrati ca lucrarile executate de medic nu sunt in concordanta cu planul de tratament si protezare -care contine si devizul lucrarilor
Pentru a dovedi deficientele celor 2 punti,erori de procedura asupra dintilor piliti ,ar trebui sa solicitati consult unui alt cabinet stomatologic sau clinica,facultate stomatologica ,care sa se pronunte concret asupra calitatii lucrarii si daca este functionala.
Concluziile clinicii/facultatii pot constitui proba pentru eventuala actionare in instanta a medicului stomatolog
Conditionat de concluziile clinicii/facultatii de stomatologie,puteti formula plangere la Colegiul Medicilor
Pentru recuperare c/v lucrare,initial puteti parcurge procedura prin mediator
Daca nu solutionati amiabil,analizati oportunitatea ,avantajele si riscurile unei actiuni in instanta

O lucrare buna nu permite intrarea resturilor iar culoarea e data de laborator - tehnician prost. Lucrarea trebuie sa fie fixa si sa iasa chiar greu, pana la montarea definitiva. Ori mulajul a fost prost ori laboratorul sau ambii.
Dacă exista culpa medicala va primiți banii înapoi dar va dura mult.
Trebuie sesizat colegiul medicilor stomatologi pentru a se stabili dacă e sau nu culpa medicala.
Mie asa îmi pare dar...nu fac parte din colegiu...
florinn86 a scris:

Alta nuanta de culoare,
maselele nu calcau unele pe altele , imi intrau mancare pe sub ele ,

Referitor la cukoare,doctorul stomatolog detine paleta de culori cu cod distinct
Daca produsul final nu are culoarea initial convenita fie,culoarea opereaza distinct pe portelan in procedura de formare punti dentare,fie nu a fost utilizata corect culoarea convenita
Referitor la deficientele de contacte dentare,posibil ca in procedura de prelevare mulaj sa se fi executat manevre de masicatie prin care sa se fi deplasat axele celor 2 punti
Referitor la disconfortul cu mancarea sub punte,este problema evidenta de mulaj initial eronat
Este adevarat ca in cazul lucrarilor dentare aplicate pe gingie,aceasta in timp se retracteaza fenomen conditionat de eventuale afectiuni gingivale,circulatorii,metabolice,etc
Deficientele constatate la patrunderea mancarii intre punte si gingie se remediaza usor daca tehnicianul are experienta
Trebuie avut in vedere ca in perioada de 2 saptamani de la prelevare mulaj pana la fixare punti,dv ati mancat respectiv gingiile s-au modificat intr-o anumita masura

ynocentta, utilizator
Intrucat nu aveti nci o chitanta , bon fiscal ceva , puteti sa solicitati inlocuirea lucrarii ,in caz contrar il avertizati ca veti depune plangere penala pentru inselaciune , evaziune fiscala si plangere la Colegiul medicilor .