Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala vs impozite
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Rezidenta fiscala vs impozite

1. Care sunt datoriile / impozitele pe care un cetatean roman le datoreaza statului roman, in conditiile in care aceasta persoana lucreaza cu contract in Arabia Saudita, pentru o firma din Arabia Saudita ce nu are legatura cu statul roman; persoana lipseste din tara 320 de zile pe an (dovedit cu viza).

2. Aceeasi intrebare / aceleasi conditii pentru cazul in care lucreaza FARA contract oficial, dar care poate prezenta o forma de agreere intre cetatean si firma respectiva, forma ce cuprinde si venituri ne-constante (dependente de lucrarile efectuate)
1. nicio obligatie (nu declaratie/nu plata, nici credit fiscal extern) fata de fiscul roman;
2. daca fiscul roman dovedeste veniturile (ca 'neidentificate') de care spuneti (si oricare altele, cu 'sursa neidentificata') le impoziteaza cu 16%, plus dobanzi si penalitati, plus amenda pentru nedeclarare (2010, primul an, daca nu se intra in prescrieri).

lee_vue, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Pentru cazul 2 - nu am fost suf de clar: daca persoana stie DINAINTE de a incepe activiatea ca aceasta va fi situatia in care va lucra (fara contract oficial dar cu forma de agreere (agreare? - mama ei de gramatica! :) ), atunci acest act dintre persoana fizica si firma saudita poate constitui document oficial pe baza caruia sa se ajunga in situatia din cazul 1?
Univik, utilizator
fara contract activitate dependenta si fara impozitele aferente platie n-are cum sa se ajunga in cazul 1.
OK - pare clar. Ceea ce nu imi este clar in al doilea raspuns al dvs este partea cu "fara impozitele aferente platite" - daca suntem in cazul 1, despre care impozite aferente vorbim? Cele platite in Arabia Saudita?
Si daca despre ele este vorba, daca ele sunt mai mici decat cele din Romania, atunci ar trebui platita o diferenta si in Romania pe baza dublei impuneri? Sau nu este cazul, daca vorbim despre un contract oficial?
cu contract oficial activitate dependenta (de 'munca') desfasurata in strainatate cu angajatorul de acolo nu exista nicio obligatie fata de fiscul roman, chiar daca impozitele platite acolo (despre ele e vorba) sunt mai mici decat cele din romania.