avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru deschidere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru deschidere succesiune in instanta

Care sunt actele necesare pentru ca sotul supravietuitor sa deschida succesiunea in instanta. Alege aceasta cale pentru ca unul dintre copii nu este de acord cu intelegerea prin notariat.
Cel mai recent răspuns: florin2014 , utilizator 18:32, 3 Ianuarie 2016
Buna ziua,
Copii de pe:
a. Certificat deces defuncta!
b. Certificat de casatorie
c. C.I.
d. certficate de nastere si casatorie copii
e. Acte bunuri din masa succesorala (acte de cumparare casa, masina, alte bunuri)
f. taxa de timbru de 5% din valoarea estimata a bunurilor
g. cererea in instanta in atatea exemplare cate parti sunt + unu pentru instanta (si restul actelor in acelas nr de exemplare)
h. Inscris de la camera notarilor publici ca nu s-a dezbatut succesiunea.
Fara inscrisul de la camera notarilor publici nu se poate? Taxa de timbru de 5% unde este reglementata? Daca actiunea in instanta are loc la mai mult de doi ani de la deces se plateste ceva in plus?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune danaistratescu danaistratescu Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti de ce documente am nevoie pentru o succesiune. Este vorba de un apartament de 3 camere semi-decomandat, situat ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire valeriutudor valeriutudor rog frumos sa mi se spuna ce acte imi sunt necesare pt dezbaterea mostenirii,respectiv mama a murit si ca mostenitori sunt eu si tatal meu; multumesc (vezi toată discuția)
Succesiune Florentina. Asghary Florentina. Asghary Bună dimineața. Tatăl meu a murit de curand si trebuie sa fac succesiunea unui apartament de 3 camere situat în București sector 5. Va rog să îmi ... (vezi toată discuția)