Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru deschidere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru deschidere succesiune in instanta

Care sunt actele necesare pentru ca sotul supravietuitor sa deschida succesiunea in instanta. Alege aceasta cale pentru ca unul dintre copii nu este de acord cu intelegerea prin notariat.
Buna ziua,
Copii de pe:
a. Certificat deces defuncta!
b. Certificat de casatorie
c. C.I.
d. certficate de nastere si casatorie copii
e. Acte bunuri din masa succesorala (acte de cumparare casa, masina, alte bunuri)
f. taxa de timbru de 5% din valoarea estimata a bunurilor
g. cererea in instanta in atatea exemplare cate parti sunt + unu pentru instanta (si restul actelor in acelas nr de exemplare)
h. Inscris de la camera notarilor publici ca nu s-a dezbatut succesiunea.
Fara inscrisul de la camera notarilor publici nu se poate? Taxa de timbru de 5% unde este reglementata? Daca actiunea in instanta are loc la mai mult de doi ani de la deces se plateste ceva in plus?