avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

rog frumos sa mi se spuna ce acte imi sunt necesare pt dezbaterea mostenirii,respectiv mama a murit si ca mostenitori sunt eu si tatal meu; multumesc
Cel mai recent răspuns: valeriutudor , utilizator 11:20, 11 Octombrie 2012
Buna dimineata! De preferat este bine sa luati legatura cu un notar.
Actele necesare, sunt:


- cerere pentru deschiderea succesiunii (se completează la notariat);
- actele de identitate ale mostenitorilor;
-acte de stare civilă care dovedesc relaţia de rudenie;
- certificatul de deces al defunctului;
- certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor ( sau certificatul de deces/certificatul de moştenitor/sentinţa judecătorească de divorţ, după caz);
- certificat de naştere şi căsătorie a descendenţilor sau al altor rude care au vocaţie succesorală;
- fiecare moştenitor va da o declaraţie autentificată la biroul nostru prin care isi exprima opţiunea succesorală, în sensul că acceptă, sau renunţă la moştenire.

Alte acte care atestă averea defunctului (după caz), pentru stabilirea masei succesorale :

acte proprietate bunuri imobile : contract vânzare-cumparare/construire, proces verbal de predare-primire a locuinţei; contract de împrumut şi adeverinţa de achitare integrală;
certificat fiscal eliberat de Administraţia Financiară;
acte proprietate automobil (talon, carte de identitate);
certificat fiscal automobil, eliberat de Administratia Financiară;
certificat acţionar, carnete C.E.C. , conturi, depozite bancare (extras de cont sau contract de depozit), act concesiune pentru locul de veci, adeverinţa cu valoarea locului de veci, eliberată de Administraţia Cimitirelor sau de Parohie;


Certificat de deces;
Certificat de casatorie + C.I. sot supravietuitor
Certificate de nastere + C.I. (daca este cazul) pentru copii
Actele de proprietate a bunurilor imobile si mobile ce vor intra la masa succesorala.
Multumesc mult,o zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demarare succesiune Veronica1974 Veronica1974 buna seara! A-si dori sa fac o taxa de succesiune la notar .Tatal meu a decedat in 2011 si ca mostenitori sunt 2 copii din prima casatorie a tatalui , eu din a ... (vezi toată discuția)
Ce acte trebuie duse la notar pt realizarea succesiunii? ianca1980 ianca1980 Buna ziua. Va rog frumos sa imi spuneti de ce acte este nevoie atunci cand se face o succesiune.Unchiul meu a decedat de doua saptamani,iar in urma lui au ... (vezi toată discuția)
Succesiune ella67 ella67 Fosta mea soacra a decedat recent. A avut doi baieti: fostul meu sot (decedat anul trecut) si cumnatul meu. Am un copil de 16 ani cu fostul meu sot (noi am ... (vezi toată discuția)