Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vanzare-cumparare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vanzare-cumparare autoturism

buna ziua

doresc sa achizitionez un autoturism de la o persoana juridica. intrebarea este care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a o inmatricula pe numele meu? de asemenea doresc sa-i schimb si numerele de inmatriculare si sa optez pentru unele preferentiale !

va multumesc!
Mergeti la politie si intrebati ce se poate face cu numerele de inmatriculare ,iar dupa ce ati incheiat actul de vanzare-cumarare cu persoana juridica mergeti si treceti in cartea de inmatriculare numele dvs.
In primul rand, aveti nevoie de o factura de achizitie si de un contract (dar acest contract nu e obligatoriu daca aveti factura ), dupa aceea autentificarea de serii la RAR, verificarea tehnica adica ITP, plata asigurarii RCA cel putin 6 luni, pe numele d-v, certificat fiscal ptr vanzator, declararea si inregistrarea masini la finante pe numel d-v acolo o sa vi-se puna o stampila de fisa de inmatriculare, cu toate la ghiseu unde predati numerele si primiti altele......a si taxe de talon de numere, etc, astea se platesc la CEC, Adin Financiara si la ghiseu .........toate aceste informatii si formulare le gasiti pe situl prefecturii la serviciul comunitar de permise si inmatricularii.....multa Bafta
Analore a scris:

In primul rand, aveti nevoie de o factura de achizitie si de un contract (dar acest contract nu e obligatoriu daca aveti factura ), dupa aceea autentificarea de serii la RAR, verificarea tehnica adica ITP, plata asigurarii RCA cel putin 6 luni, pe numele d-v, certificat fiscal ptr vanzator, declararea si inregistrarea masini la finante pe numel d-v acolo o sa vi-se puna o stampila de fisa de inmatriculare, cu toate la ghiseu unde predati numerele si primiti altele......a si taxe de talon de numere, etc, astea se platesc la CEC, Adin Financiara si la ghiseu .........toate aceste informatii si formulare le gasiti pe situl prefecturii la serviciul comunitar de permise si inmatricularii.....multa Bafta

La acestea se adauga si contractul de vanzare-cumparare care se incheie in 2(doua) exemplare si care are o parte detasabila privind radierea autoturismului. Se dactilografiaza odata cu fisa de inmatriculare!B-)
ITP-ul masinii expira peste 1 an de zile ! trebuie repetata verificarea ITP?
In acest caz, nNu este nevoie sa repetati verificarea ITP.

De asemenea, nu este obligatoriu sa intocmiti contract de vanzare-cumparare, este suficienta factura inclusiv pentru radierea autoturismului de pe numele vanzatorului.