Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... informatie despre postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

informatie despre postnatal

Buna seara as dori sa va intreb cat trebuie sa ai lucrat in campul muncii ca sa poti beneficia de postnatal , exp eu am lucrat din iulie pana pe 20 decembrie dar cu 4 ore momentan nu lucrez, as putea plati ca persoana fizica in continuare sa pot beneficia de post natal. Eu ar trebui sa nasc in septembrie ma pot incadra sau nu ?
1. Concediul postnatal face parte din concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal.

2. Dvs. cred ca va referiti la concediul crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani.

3. - Pentru a beneficia de CCC si de indemnziatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Nu conteaza daca programul de lucru este cu 8 ore pe zi sau mai putine.

4. - Daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Incercati sa incheiati un contract individual de munca (CIM) din luna ianuarie 2016, chiar cu 1 ora pe zi si veti beneficia de CCC.
- Plata contributiilor nu este o conditie pentru a beneficia de CCC, deci si daca le-ati plati nu v-ar ajuta.