Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil pentru al doilea copil

sunt in post natal pe 15 septembrie 2015 copilul face 2 ani dar eu sunt insarcinata in 13 saptamani spuneti-mi cum procedez mai departe
1. Concediul postnatal face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).

2. Dvs. sunteti acum in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. - Dupa ce se termina CCC faceti cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Apoi instiintati angajatorul in scris ca sunteti gravida si atasati o adeverinta de la medicul de familie care sa ateste starea de graviditate.

4. - In continuare mergeti la serviciu, beneficiati de concediu de maternitate si apoi de CCC pentru al doilea copil.
- In veniturile din cele 12 luni premergatoare nasterii intra si veniturile din indemnziatia pentru CCC pentru primul copil.