Forum Discuţii juridice Executare silită Etape executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Etape executare silita

Buna ziua

In cadrul unei executari silite a unei creante cu garantie imobiliara, dupa ce s-a emis incheierea de incepere a executarii, cand se transmite incheierea si somatia debitorului ?

Ce termen i se da debitorului ?

Daca termenul somatiei a expirat, in ce termen este obligat executorul sa emita publicatia de vinzare a garantiei/ si/sau sa solicite concursul exp.imobiliar ?

In cazul meu ,s-a emis incheierea de incepere pe 15 dec 2014, deci au trecut 28 zile, ce trebuie sa fac ?
Mentionez, creanta depaseste 3000 euro cu penalitati cu tot.

Eu sunt creditor in acest dosar.
Daca sunteti creditorul trebuie sa mergeti la executorul care l-ati platit sa va inceapa executarea silita sa faca demersurile sa trimita somatia si actele de executare aferente. Se poate trece ca suma sa fie achitata intr-o zi de la data somatiei si chiar in termen de 15 zile depinde de executor...
debitorul poate sa faca contestatie la executare in 15 zile de la primirea actelor de la ex. ceea ce poate suspenda executarea dumneavoastra...
Sfatul meu este sa vb. cu executorul el va poate da informatiile necesare si tot el poate urgenta inceperea executarii si a unei eventuale popriri sau scoatere la licitatie! Succes!
Multumesc pentru raspuns
dorinantik, utilizator