Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe si impozite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe si impozite

buna seara.va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate,am depus actele pt infiintarea unui SRL si nu stiu care vor fi taxele si impozitele ce vor trebui platite lunar si TVA la ce perioada nimeni nu ma lamurit pana acum.multumesc
Pentru un srl microintreprindere care se inregistreaza ca platitor de tva inca de la inceput: veti depune trimestrial, pana pe 25 a lunii urmatoare incheierii trimestrului, declaratia 100 pentru impozitul pe venitul microintreprinderii 3%, declaratia 300 pentru tva si declaratia 394 cu facturile de la vanzari si cumparari. Astea deci le depuneti in timpul anului.
Anul urmator (pentru anul precedent) in luna ianuarie depuneti declaratia 094, in februarie 392 si apoi bilantul anual completat si semnat de catre un contabil autorizat membru ceccar.