Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 094

Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 "Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent"?
depuneti numai declaratia 010
Buna ziua,

Daca ati depasit plafonul de 100.000 euro, nu trebuie sa depuneti declaratia 394. Daca insa in anul precedent ati fost platitor trimestrial, va trebui sa depuneti declaratia 010, pentru modificarea vectorului fiscal de la TVA trimestrial la TVA lunar.

Numai bine,
Cred ca ati scris din greseala D 394-este vorba de D 094.
Multumesc, intradevar am scris gresit.
CONTABIUM, Contabil