avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 094

Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 "Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent"?
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 16:25, 23 Ianuarie 2013
depuneti numai declaratia 010
Buna ziua,

Daca ati depasit plafonul de 100.000 euro, nu trebuie sa depuneti declaratia 394. Daca insa in anul precedent ati fost platitor trimestrial, va trebui sa depuneti declaratia 010, pentru modificarea vectorului fiscal de la TVA trimestrial la TVA lunar.

Numai bine,
Cred ca ati scris din greseala D 394-este vorba de D 094.
Multumesc, intradevar am scris gresit.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2013
CONTABIUM, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 094 G.V. G.V. Buna, am o intrebare catre dvs: declaratia 094 cum se completeaza. Eu am printat dintr-un program de contabilitate, si la finante mi-a spus ca este prea mare ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)
Declaratie 094 cateldestept cateldestept In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA ... (vezi toată discuția)