Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Acte contabile firma platitoare de TVA cu zero ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Acte contabile firma platitoare de TVA cu zero activitate

Buna ziua,

Am un SRL platitor de TVA. Nu am nici o activitate pe aceasta firma dar vreau sa o tin activa cateva luni, cand voi avea timp sa incep activitatea. Sotia are studii universtare economice dar profeseaza in alta meserie si nu are timp de informare pe acest subiect. As vrea sa stiu ce acte lunare/trimestriale trebuie sa depun la aceasta societate platitoare de TVA, documente care vor fi semnate de sotie. Multumesc
mircea.nedelcu, utilizator
Daca sunteti inregistrat cu srl microintreprindere si platiti impozitul pe venit microintreprindere 3% veti depune declaratia 100 (la trimestru pana pe 25 octombrie pentru trimestrul III 2018) cu zero la impozitul pe venit microintreprindere 3%.
Si declaratia 300 (tot la trimestru pana pe 25 octombrie pentru trimestrul III 2018) pentru tva impreuna cu declaratia 394 cu facturile de cumparari si vanzari din aceasta perioada.
Daca cumva srl-ul l-ati infiintat in acest trimestru, veti cuprinde aici facturile de la ce ati avut cheltuili cu infiintarea si altele, daca e cazul.
Deci declaratiile 100 si 300 le depuneti si cu zero pentru trimestrele in care nu veti avea activitate dar sa aveti in vedere ca posibil sa va taie cei de la finante dreptul de a fi platitor de tva daca doua trimestre la rand nu veti avea niciun fel de activitate si depuneti d300 cu zero.
Ca platitor de tva aveti de completat registrul de vanzari si cel de cumparari ale caror totale trimestriale le preluati in declaratia 300.
george-neagu, moderator
george-neagu a scris:

Daca sunteti inregistrat cu srl microintreprindere si platiti impozitul pe venit microintreprindere 3% veti depune declaratia 100 (la trimestru pana pe 25 octombrie pentru trimestrul III 2018) cu zero la impozitul pe venit microintreprindere 3%.
Si declaratia 300 (tot la trimestru pana pe 25 octombrie pentru trimestrul III 2018) pentru tva impreuna cu declaratia 394 cu facturile de cumparari si vanzari din aceasta perioada.
Daca cumva srl-ul l-ati infiintat in acest trimestru, veti cuprinde aici facturile de la ce ati avut cheltuili cu infiintarea si altele, daca e cazul.
Deci declaratiile 100 si 300 le depuneti si cu zero pentru trimestrele in care nu veti avea activitate dar sa aveti in vedere ca posibil sa va taie cei de la finante dreptul de a fi platitor de tva daca doua trimestre la rand nu veti avea niciun fel de activitate si depuneti d300 cu zero.
Ca platitor de tva aveti de completat registrul de vanzari si cel de cumparari ale caror totale trimestriale le preluati in declaratia 300.

Va multumesc. declaratia 394 nu mai depun pentru ca nu am cumparaturi/vanzari da ? Societate este din 2008.
mircea.nedelcu, utilizator
Declaratia 394 nu o mai depuneti pentru ca nu aveti cumparari/vanzari.