Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumulare pensie de urmas cu indemnizatoe cf. OG ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumulare pensie de urmas cu indemnizatoe cf. OG 105/1999

Pana acum o luna, mama mea a beneficiat de indemnizatie acordata cf. OG. 105/1999 fiind persecutata etnic. Ea nu a beneficiat de nici o alta forma de venituri. Dupa decesul tatalui meu a solicitat pensie de urmas, care i-a fost aprobata, decizia de pensie fiind insotita de o anexa in care este anuntata ca plata indemnizatiei cf. OG 105/1999 se suspenda de la data acordarii pensiei de urmas. Cunosc mai multe persoane care primesc atat pensia cat si indemnizatia, inclusiv persoane care primesc pensie de urmas si indemnizatie, asa ca as dori sa contest decizia. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptate si este cazul sa depun o contestatie si daca da, la ce articolele de lege pot face referire in aceasta contestatie. Multumesc.
Cat este punctajul mediu anual din decizia de pensie de urmas ?
1.41899
Ordonanţa de urgenţă nr. 6/2009 privind pensia socială minimă garantată

!!! Sintagma „pensie socială minimă garantată” se înlocuieşte cu sintagma „indemnizaţie socială pentru pensionari” conform prevederilor art. 7 din Legea nr. 118/2010 privind unele măsuri necesare în vederea restabilirii echilibrului bugetar

Beneficiari: - pensionarii sistemului public de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie.

Condiţii necesare pentru obţinerea indemnizaţiei sociale pentru pensionari:
•să aibă domiciliul în România;
•nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul pensiei sociale minime garantate.

!!! Persoanele care beneficiază, prin cumul, atât de unul sau mai multe drepturi de pensie din sistemul public, cât şi de pensie din sisteme neintegrate acestuia, precum şi de drepturi stabilite şi plătite de sistemul public de pensii în baza unor legi speciale, la acordarea indemnizaţiei sociale pentru pensionari se are în vedere nivelul cuantumurilor însumate ale tuturor veniturilor.

Cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit pentru anul 2013 este de 350 lei.

!!! Începând cu anul 2010, nivelul indemnizaţiei sociale pentru pensionari se stabileşte anual, prin legile bugetare, şi poate fi modificat, în raport cu evoluţia indicatorilor macroeconomici şi cu resursele financiare.

Modul de acordare: indemnizaţia socială pentru pensionari se determină din oficiu de către Casele Teritoriale de Pensii, ca diferenţă dintre cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit prin lege şi nivelul cuantumului pensiei cuvenit sau aflat în plată stabilită conform Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cumulat cu orice alte drepturi plătite în baza unor legi speciale.

!!! Această diferenţă se suportă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.

Legile speciale vizate la cumulul de venituri existent la momentul stabilirii dreptului la indemnizaţia socială pentru pensionari sunt:

Actele normative care reglementează alte sisteme de pensii, neintegrate sistemului public de pensii:

1.OUG nr. 221/2000 privind pensiile şi alte drepturi de asigurări sociale ale avocaţilor

Actele normative care reglementează drepturile reparatorii cu caracter necontributiv:

2.Decret - Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat

3.Legea nr. 49/1991 privind acordarea de indemnizaţii şi sporuri invalizilor, veteranilor şi văduvelor de război

4.Legea nr. 44/1994 privind veteranii de război, precum şi unele drepturi ale invalizilor şi văduvelor de război, republicată

5.Legea nr. 49/1999 privind pensiile I.O.V.R.

6.OG nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, aprobată cu modificări prin Legea nr.189/2000

7.Legea nr. 309/2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950 – 1961

8.Legea nr. 341/2004 Legea recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987

9.Legea nr. 109/2005 privind instituirea indemnizaţiei pentru activitatea de liber-profesionist a artiştilor interpreţi sau executanţi din România

10.Legea nr. 8/2006 privind instituirea indemnizaţiei pentru pensionarii sistemului public de pensii, membri ai uniunilor de creatori legal constituite şi recunoscute ca persoane juridice de utilitate publică

Indemnizatia minima pentru pensionari de 400 de lei nu se paote cumula cu
:

6.OG nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, aprobată cu modificări prin Legea nr.189/2000

In concluzie:
Daca nu se poate cumula cu indemnizatia minima pentru pensionari de 400 de lei, rezulta ca nu se poate cumula nici cu pensia.

Multumesc foarte mult.

Am citit cu multa atentie dar nu inteleg foarte bine decat concluzia - ca decizia pe care a primit-o mama este in conformitate cu legea si nu este cazul sa o contest.

Trei persoane din familia mea, (toate decedate la ora actuala) au beneficiat de si de pensie (bunica avea pensie de urmas) si de indemnizatia cf. OG 105/1999 .
Puteti pune intrebarea la CNPP, la intreaba un consultant, sau chiar la casa locala de pensii de care apartineti.
De unde reise ca cele doua se pot cumula ?
De unde reiese ca nu se pot cumula ?