Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua!Imi cer scuze ca insist pe aceasta tema dar sper ca ma veti intelege.Sotul meu a deschis divortul,am avut termen pe 26 26 2009,nu ne-am prezentat niciunul,eu am depus intampinarea,s-a dat alt termen pe 02 10 2009.mai pot depune cerere reconventionala?sau trebuie sa deschid o alta actiune in care sa cer judecarea la acelasi complet?Am platit taxa in martie,mai este valabila?S-a dat alt termen ca sa ia cunostinta reclamantul de intampinare.Va multumesc pentru intelegere!
buna ziua .
dvs aveti calitatea de parat , da ?
din pacate cererea reconventionala trebuia depusa odata cu intampinarea sau cel mai tarziu la prima zi de infatisare .
pentru ce doriti sa depuneti cerere reconventionala ? doriti sa solicitati probe noi sau aveti noi pretentii in legatura cu cererea introdusa de sot ?
lucrurile acestea se intampla tocmai pt ca majoritatea cred ca se descurca si fara avocat .
potrivit art.608 al.l, paratul poate, face cerere reconventionala pana la prima zi de infatisare, in sedinta publica, pentru faptele petrecute pana la aceasta data . Pentru faptele savarsite de reclamant dupa aceasta data, sotul parat poate face cerere reconventionala, pana la inceperea dezbaterilor asupra fondului, in cererea reclamantului.
Nerespectarea termenelor aratate privind introducerea cererii reconventionale atrage sanctiunea decaderii, sotul parat nemaiputand cere divortul pentru motivele proprii avute pana atunci doar daca cererea reclamantului a fost respinsa iar motivele divortului s-au ivit dupa aceea.
El trebuia sa se prezinte pentru ca el este reclamantul(dvs. puteti depune intampinare ,dar fara sa va prezntati).
Taxele de timbru s-au modificat si trebuie vazut daca respectiva taxa mai este valabila. In situatia in care nici la termenul urmator nu va prezentati dosarul se va suspenda.Se solutiona mult mai repede daca prezentati cate un martor fiecare si nu aveati nici copii.Luati legatura cu sotul dvs. pentru a putea obtine divortul prin acordul partilor.Intampinarea putea sa fie depusa o data cererea reconventionala sau sa fie una si aceeiasi.
Nu cred ca instanta de judecata sa va solicite completarea taxei judiciare de timbru.
Dar daca faceti cerere reconventionala(cu toate ca nu inteleg pentru ce) ar trebui sa achitati taxele noi.
atunci pot deschide o alta actiune in care sa cer judecarea la acelasi complet?vreau sa cer desfacerea casatoriei di culpa exclusiva a lui,avem o casuta din fondul locativ de stat in care figurez si eu si fetita noastra de 10 anisori ,el este titular de contract si nu pomeneste nimic de aceasta casuta