avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ordinul comun MFP/MDRAP nr 4087/2069 din 22.12.2015
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ordinul comun MFP/MDRAP nr 4087/2069 din 22.12.2015

Va rog sa ma lamuriti cu privire la Ordinul comun MFP/MDRAP nr 4087/2069 din 22.12.2015 publicat in MO nr 972/29.12.2015.
Sunt PFA traducator, sediul declarat este domiciliul meu. Proprietar al locuintei unde locuiesc impreuna cu familia este sotul meu. Inteleg ca sotul meu trebuie sa depuna declaratia prevazuta de acest ordin pana la data de 31.03.2016.
Cum trebuie completata aceasta declaratie avand in vedere ca la punctul VII (desi dupa pct. V nu vad pct.VI) apar cele 2 variante ale art.459 din Codul Fiscal:
a) în cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfăşoară nicio activitate economică
b) în cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal la care se desfăşoară activitatea economică, iar cheltuielile cu utilităţile sunt înregistrate în sarcina persoanei care desfăşoară activitatea economică

Intrebarea este ce aleg eu din cele doua variante, avand in vedere ca NU decontez cheltuieli cu utilitatile pe PFA.

multumesc.

Alte discuții în legătură

Sediu intreprindere individuala-impozit cladire isa1980ro isa1980ro Buna ziua! Detin o II cu sediul social in casa parintilor mei.Pana pe 13.02 este suspendata. Am de gand sa o inchid pana la aceasta data. Stiu ca declaratia ... (vezi toată discuția)
Declaratie sediu pfa Crisxtn Crisxtn buna seara. ce declaratie se depune si unde pentru sediu fiscal al unui pfa multumesc (vezi toată discuția)
Care este baza legala privind obligatia depunerii la primarie a declaratiei model 2016 itl001 pentru stabilirea impozitului pe cladiri ? elia8 elia8 Buna ziua, Va rog mult sa imi spuneti care este baza legala care ma obliga pe mine in calitate de persoana fizica proprietar al unui apartament inchiriat ... (vezi toată discuția)