Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Legi nescrise in afaceri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Legi nescrise in afaceri

Exista asa zisele ‚Legi nescrise’ale lumii bussinesului. Multi le cunoastem din auzite, din experienta sau pur si simplu le intuim. Nu vorbesc despre legi ale bunei conduite in afaceri ci despre reguli si mecanisme reale din piata. Propun sa ne expunem ce am axperimentat dar cand cineva are de adaugat o noua idee, numerotand-o, sa copieze cu copy-paste intregul mesaj precedent si sa isi adauge (numerotand) o noua regula astfel incat oricine citeste ultimul mesaj postat sa poata citi toate ‚Legile’postate.

Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
Exista asa zisele ‚Legi nescrise’ale lumii bussinesului. Multi le cunoastem din auzite, din experienta sau pur si simplu le intuim. Nu vorbesc despre legi ale bunei conduite in afaceri ci despre reguli si mecanisme reale din piata. Propun sa ne expunem ce am axperimentat dar cand cineva are de adaugat o noua idee, numerotand-o, sa copieze cu copy-paste intregul mesaj precedent si sa isi adauge (numerotand) o noua regula astfel incat oricine citeste ultimul mesaj postat sa poata citi toate ‚Legile’postate.

Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
Exista asa zisele ‚Legi nescrise’ale lumii bussinesului. Multi le cunoastem din auzite, din experienta sau pur si simplu le intuim. Nu vorbesc despre legi ale bunei conduite in afaceri ci despre reguli si mecanisme reale din piata. Propun sa ne expunem ce am axperimentat dar cand cineva are de adaugat o noua idee, numerotand-o, sa copieze cu copy-paste intregul mesaj precedent si sa isi adauge (numerotand) o noua regula astfel incat oricine citeste ultimul mesaj postat sa poata citi toate ‚Legile’postate.

Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
5.Blocarea la livrari este o masura drastica. Aceasta masura se ia doar in cazuri extreme si cand clientul nu reuseste sa faca plati nici macar in masura achizitiilor sau a valorii noilor comenzi
Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
5.Blocarea la livrari este o masura drastica. Aceasta masura se ia doar in cazuri extreme si cand clientul nu reuseste sa faca plati nici macar in masura achizitiilor sau a valorii noilor comenzi
6. Inainte de incheierea unui contract/livrarea de bunuri verifica toate actele, intocmeste un dosar in care sa ai copii dupa toate documentele, mai ales daca marfa e pe credit, nu te bucura de orice vanzare/contract.
7. Nu crea relatii personale foarte stranse cu partenerii de afaceri, pentru a putea lua decizii ferme cand situatia o impune (ex. eu ti-am botezat copilul si tu acum imi bagi cecul - comic dar real)
adi_muresan_ro, utilizator
Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
5.Blocarea la livrari este o masura drastica. Aceasta masura se ia doar in cazuri extreme si cand clientul nu reuseste sa faca plati nici macar in masura achizitiilor sau a valorii noilor comenzi
6. Inainte de incheierea unui contract/livrarea de bunuri verifica toate actele, intocmeste un dosar in care sa ai copii dupa toate documentele, mai ales daca marfa e pe credit, nu te bucura de orice vanzare/contract.
7. Nu crea relatii personale foarte stranse cu partenerii de afaceri, pentru a putea lua decizii ferme cand situatia o impune (ex. eu ti-am botezat copilul si tu acum imi bagi cecul - comic dar real)
8. Daca doresti sa ai o colaborare pe termen lung, ai grija ca si partenerul sa castige si sa se dezvolte. Daca e o afacere pe termen scurt sau doar o colaborare ocazionala, tragi tot ce poti, fara a tine cont de castigul sau pierderea celuilalt. Doar sa fie totul legal. :)
Legi:
1.In cazul in care nu vrei/nu poti face o plata nu promiti decat ca ‚incerc zilele astea’
2.Daca spui ca azi am facut plata sau azi facem plata inseamna ca plata SIGUR se efectueaza
3.Cecul garantie se completeaza si se depune in banca doar cand nu s-au mai facut plati de o lunga perioada de timp si nu-ti mai raspunde la telefon
4.Stabileste limite de creditare pentru orice client pentru a avita pierderile sau tzepele (sau a le minimaliza pe cat posibil)
5.Blocarea la livrari este o masura drastica. Aceasta masura se ia doar in cazuri extreme si cand clientul nu reuseste sa faca plati nici macar in masura achizitiilor sau a valorii noilor comenzi
6. Inainte de incheierea unui contract/livrarea de bunuri verifica toate actele, intocmeste un dosar in care sa ai copii dupa toate documentele, mai ales daca marfa e pe credit, nu te bucura de orice vanzare/contract.
7. Nu crea relatii personale foarte stranse cu partenerii de afaceri, pentru a putea lua decizii ferme cand situatia o impune (ex. eu ti-am botezat copilul si tu acum imi bagi cecul - comic dar real)
8. Daca doresti sa ai o colaborare pe termen lung, ai grija ca si partenerul sa castige si sa se dezvolte. Daca e o afacere pe termen scurt sau doar o colaborare ocazionala, tragi tot ce poti, fara a tine cont de castigul sau pierderea celuilalt. Doar sa fie totul legal.
9. Nu te increde niciodata in cuvinte, pune totul pe hartie si dovedeste totul cu acte scrise....Altfel...te-ai ars!