Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am fost executat silit pentru o datorie mai veche de 3 ani .Stiu ca exista o varianta de prescriere imi puteti spune conditiile cand opereaza aceasta?
Buna ziua!
Practic prescriptia blocheaza creditorul de a mai actiona legal pentru recuperarea datoriei, dar nu anuleaza (desfiinteaza datoria).
Daca aveti motive sa apreciati ca sunteti intr-un caz in care a intervenit prescriptia si ca, astfel, creditorul nu ar fi fi fost indreptatit sa initieze procedura executarii silite, faceti contestatie la executare.

Cu stima,