Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire la plata penalitatilor la impozite si taxe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire la plata penalitatilor la impozite si taxe locale

Buna .As dori sa stiu daca beneficiez de scutire de la plata penalitatilor aferente taxelor si impozitelor restante la bugetul local .Am citit in OUG 44/2015 ca as fi scutita de aceste penalitati daca achit in totalitate pana la 31.03.2016 .Am inteles bine...? Va rog sa ma lamuriti si daca se poate sa-mi specificati si articolul din lege, oug, etc.
Va multumesc anticipat
Trebuie ca pana la 31.03.2016 sa va achitati in totalitate taxele si impozitele locale restante la data de 30.09.2015, urmand sa primiti o scutire de la plata penalizatilor aferente acestui cuantum, de pana la 73.3% (in functie de cat a hotarat Consiliul local al localitatii respective). Nu se incadreaza aici amenzile, de orice fel. Dupa ce platiti cuantumul obligatiei fiscale principale, aveti termen pana la 01.06.2016 sa solicitati scaderea penalitatilor, urmand sa platiti doar diferenta.