avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire la plata penalitatilor la impozite si taxe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire la plata penalitatilor la impozite si taxe locale

Buna .As dori sa stiu daca beneficiez de scutire de la plata penalitatilor aferente taxelor si impozitelor restante la bugetul local .Am citit in OUG 44/2015 ca as fi scutita de aceste penalitati daca achit in totalitate pana la 31.03.2016 .Am inteles bine...? Va rog sa ma lamuriti si daca se poate sa-mi specificati si articolul din lege, oug, etc.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 12:30, 6 Februarie 2016
Trebuie ca pana la 31.03.2016 sa va achitati in totalitate taxele si impozitele locale restante la data de 30.09.2015, urmand sa primiti o scutire de la plata penalizatilor aferente acestui cuantum, de pana la 73.3% (in functie de cat a hotarat Consiliul local al localitatii respective). Nu se incadreaza aici amenzile, de orice fel. Dupa ce platiti cuantumul obligatiei fiscale principale, aveti termen pana la 01.06.2016 sa solicitati scaderea penalitatilor, urmand sa platiti doar diferenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 44/2015 - taxe locale borcuta borcuta Buna ziua, La data de 30.09.2015 sunt inregistrat cu un debit reprezentand datorie principala la bugetul local (A). Pana la data de 31.03.2016 am achitat ... (vezi toată discuția)
Reducere dobândă impozit restant din 2015 nicoss59 nicoss59 Am plătit impozitul pe teren şi imobil pentru anii 2015 şi 2016 în data de 29.06.2016. Am primit bonificaţia de 10% pentru anul 2016. Nu mi-a fost redusă ... (vezi toată discuția)
Impozit taxe locale vsilviu vsilviu buna ziua Contribuabil persoana fizica am de platit la taxe si impozite suma de 19000 ron din care 6000ron sunt penaliati si vroiam sa stiu daca pot scapa de ... (vezi toată discuția)