Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reducere dobândă impozit restant din 2015
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reducere dobândă impozit restant din 2015

Am plătit impozitul pe teren şi imobil pentru anii 2015 şi 2016 în data de 29.06.2016. Am primit bonificaţia de 10% pentru anul 2016. Nu mi-a fost redusă dobânda pentru impozitul restant pentru anul 2015. Cică era valabil până pe 31.03.2016. Eu cred că aveam dreptul la o reducere de aproximativ 45%.
Va mulţumesc!
Da, trebuia să achitați până la data de 31 martie potrivit art1, alin 1 din oug 44/2015
[ link extern ]

a) toate obligațiile de plată principale restante la 30 septembrie 2015, inclusiv, administrate de organul fiscal central, se sting prin orice modalitate prevăzută de lege până la data de 31 martie 2016, inclusiv;
Ați fi beneficiat de reducerea majorărilor calculate la 30.09.2015 potrivit hotărârii de consiliu local.