Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor Sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor Sanatate

Buna ziua! Sunt angajata la unitatea de transfuzii a SCJM.
Am solicitat sporul care mi se cuvine in baza Legii 330/2009 Art.13 litera E.
Raspunsul a fost negativ, invocandu-se un ordin (nr 547/26 mai 2010) aprobat dupa decembrie 2009. Ceea ce mi se pare neconcludent este faptul ca unitatea de transfuzii nu functioneaza in acelasi regim cu celelalte compartimente mentionate in articolul 11, 12, 14 si 15, ci isi desfasoara activitatea permanent.
Va rugam, daca binevoiti, sa imi faceti cunoscut cum stau lucrurile in acest caz.
Legea 330/2009 a fost abrogată și înlocuită de Legea nr.284/2010 la data de 01.01.2011.

In prezent, sporurile care se acorda sunt prevazute in Legea 284/2010, Anexa nr. III: Familia Ocupationala de Functii Bugetare "Sanatate"

Citatul din legea pe care mi-ati indicat-o, referitor la sporuri transfuzii spune aceasta: "b) pentru condiţii deosebit de periculoase: leprozerii, anatomie patologică, TBC, SIDA,
dializă, recuperare neuromotorie, neuropsihomotorie, neuromuscular şi neurologică,
psihiatrie, medicină legală, asistenţă medicală de urgenţă şi transport sanitar, acordată prin
serviciile de ambulanţă şi structurile de primire a urgenţelor UPU - SMURD, UPU şi CPU,
secţii şi compartimente de ATI şi de terapie intensivă, secţii şi compartimente de îngrijiri
paleative, personalul încadrat în blocul operator, în punctele de transfuzii din spital, în
laboratoarele de cardiologie intervenţională, în laboratoarele de endoscopie intervenţională,
precum şi medicii de specialitate chirurgicală, epidemii deosebit de grave şi altele asemenea,
stabilite de Ministerul Sănătăţii, cuantumul sporului este de 45 - 85% din salariul de bază.
Nivelul sporului se stabileşte de conducerea fiecărei unităţi sanitare cu personalitate juridică
de comun acord cu sindicatele reprezentative semnatare ale contractului colectiv de muncă la
nivel de ramură sanitară şi cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate în bugetul de
venituri şi cheltuieli;" (Legea 284/2010, Anexa nr. III: Familia Ocupationala de Functii Bugetare "Sanatate")
dar raspunsul pe care l-am primit a fost:
"Incepand cu luna ianuarie 2010 si pana in prezent, potrivit actelor normative in vigoare (Legea-cadru nr. 330/2009, Lege nr 285/2010, Lege nr 283/2011, OUG nr. 84/2012, 103/2013, 83/2014) toate drepturile salariale se acorda intr-un coantum care sa conduca la o valoare egala cu suma calculata pentru luna decembrie 2009. Iar sporul de 50 % pentru unitatile de transfuzie a fost aprobat prin OMS nr. 547/26 mai 2010 motiv pentru care nu poate fi acordat."

In concluzie, care este adevarul? Avem dreptul la spor?
Elym92, utilizator