avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de toxicitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de toxicitate

in cadrul laboratoarelor de analize medicale care lege este aplicabila pentru sporul de toxicitate?
Cel mai recent răspuns: taga , utilizator 23:16, 27 August 2016
Sporurile acordate se gasesc in :

Anexa III - FAMILIA OCUPAŢIONALĂ DE FUNCŢII BUGETARE "SĂNĂTATE" din Legea 284/2010

Ordinul MS nr. 547/2010 - Aprobarea regulamentului privind acordarea sporurilor la salariile de baza.
Ultima modificare: Vineri, 26 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca este Ordinul MS nr. 547/2010, de ce unitatea aplica legea din 2004? Este normal? Este legal?
Despre ce lege este vorba?
taga a scris:

Daca este Ordinul MS nr. 547/2010, de ce unitatea aplica legea din 2004? Este normal? Este legal?


Faceti referire la faptul ca anterior sporurile se acordau in cf cu art. 13 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 115/2004 privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare publice din sectorul sanitar, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 125/2005, (OMS 721/2005)Acest ordin este in prezent abrogat! Trebuie sa fiti incadrati la "conditii periculoase" spor 25% din salariul de baza,in cf cu prevedera din ANEXA I -OMS547/2010
Conducerea unitatii sanitare sustine ca OMS547/2010 nu se aplica in totalitate si ca se aplica OMS 721/2005. Diferenta procentuala dintre cele doua OMS este de 10%. Ce este de facut?

Alte discuții în legătură

Legi abrogate sau nu... cat woman cat woman Legea nr. 125 / 2005 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr, 668 din 27.07.2005 mai este in vigoare? trebuie sa aflu neaparat!!! Daca nu mai este in ... (vezi toată discuția)
Buletinele de determinare prin expertizare a locurilor de muncã mi_ella mi_ella Buna ziua Lucrez in domeniul sanitar si am o controversa in ceea ce priveste buletinele de determinare prin expertizare a locurilor de muncă. Conform ... (vezi toată discuția)
Sporuri aplicabile medicilor rezidenti FELICSMED FELICSMED Conform legii (?) Nr. 370, din 4 iunie 2010 privin acordarea de sporuri cadrelor medicale se acorda spor de 50% din totalul orelor petrecute in blocul operator ... (vezi toată discuția)