Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit sediu social
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit sediu social

Am un apartament proprietate personala care este sediul profesional al PFA-ului pe numele meu si este si inchiriat unei persoane care nu desfasoara activitati comerciale.
Nu am contract de comodat, nu imi decontez nicio cheltuiala. Nu se specifica nicaieri cat este dedicat PFA-ului si cat chiriasilor.
Am doua certificate constatatoare: unul in care scrie ca imi desfasor activitatea la sediu si altul (mai nou, cu un nou cod CAEN) in care scrie ca imi desfasor activitatea la beneficiar si/sau in afara sediului.
In acest caz trebuie sa angajez un evaluator pentru a-mi intocmi actele cu care sa merg apoi la Directia de taxe si impozite locale?
Sau este suficienta declaratia pe propria raspundere ca nu imi desfasor activitatea acolo?
Ce este "domiciliul fiscal"?
andrei_2016 a scris:

[...]si este si inchiriat unei persoane care nu desfasoara activitati comerciale.

Persoana ce calitate are, persoana fizica, persoana juridica sau un alt pfa?

andrei_2016 a scris:

Am doua certificate constatatoare: unul in care scrie ca imi desfasor activitatea la sediu si altul (mai nou, cu un nou cod CAEN) in care scrie ca imi desfasor activitatea la beneficiar si/sau in afara sediului.

Nu se poate sa aveti doua certificate constatatoare pentru aceeasi entitate, cand se elibereaza unul se preda celalalt si se anuleaza.
Daca scris ca se desfasoara la sediu activitatea si suprafata este delimitata, da, va incadrati la categoria mixta si trebuie evaluator ca sa platiti impozit mai putin decat 2% din valoarea de impunere.