Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune nedeschisa in termen de 6 luni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune nedeschisa in termen de 6 luni

Buna ziua,
Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati cu sfaturile dumneavoastra,mama a decedat acum un an eu mai am un frate iar tatal nostru traieste noi nu am stiut de deschiderea succesiunii dupa mama in termen de 6 luni de la deces si datorita situatiei nu am tratat acest lucru urgent.Mentionez ca subiectul mostenirii este un apartament in care locuieste fratele meu,actele apartamentului fiind pe numele tatalui si al mamei mele(decedate).
As vrea sa stiu cum va fi impartita mostenirea conform legii, avand in vedere ca termenul de 6 luni a fost depasit.
nu e asa mare probleme ca nu s-a facut mostenirea in 6 luni, daca si acuma va intelegeti si nu sunt probleme.
1/2 din apartament e al tatalui si 1/2 al mamaei.
Din 1/2 al mamei tata mosteneste 1/4 iar 3/4 mostenesc copii (adica Dvs. si fratele).
Daca fratele locuieste in apartament si Dvs. si tatal sunteti de acord sa lasati apartamentul fratelui, aveti posibilitatea ca Dvs. si tatal sa dati o declaratie de neacceptare a succesiunii dupa defuncta mama respectiv sotie. Acest lucru implica faptul ca niciodata, indiferent ce bunuri vor mai fi pe numele mamei Dvs., nu veti putea mostenii Dvs. si tatal, numai fratele va fi mostenitor dupa mama.
Sau, acceapta tacit toata lumea susccesiunea, si ramaneti proprietari pe apartament toti trei, in cotele definite mai sus, iar atunci o data cu succesiuneam, sau cu timpul, faceti un partaj, si stabiliti cine ramane cu apartamentul iar restul primesc eventual sulta!
Sau pur si simplu ramaneti toti trei proprietari in cote parti indivize!
daca mostenitorii se inteleg itre ei, nu sunt probleme.
daca se ajunge in instanta va puteti lovi de exceptia prescrierii dreptului la optiune succesorala...invocata de cel interesat care a acceptat-o tacit.
Singurul lucru pe care il recomand este efectuarea succesiunii inainte de implinirea termenului de 2 ani, dupa care statul percepe un fel de "penalizare" un impozit de 1 % din valoarea masei succesorale, ceea ce e de regula minim 400-500 lei! Depinde de valoarea masei succesorale dupa cum am spus!
Dacă nu aţi acceptat succesiunea (expres sau tacit) în termenul de 6 luni şi dacă fratele vrea să se folosească de acest lucru, atunci vă va putea înlătura de la succesiune.
manuelabernat a scris:

nu e asa mare probleme ca nu s-a facut mostenirea in 6 luni, daca si acuma va intelegeti si nu sunt probleme.
1/2 din apartament e al tatalui si 1/2 al mamaei.
Din 1/2 al mamei tata mosteneste 1/4 iar 3/4 mostenesc copii (adica Dvs. si fratele).
Daca fratele locuieste in apartament si Dvs. si tatal sunteti de acord sa lasati apartamentul fratelui, aveti posibilitatea ca Dvs. si tatal sa dati o declaratie de neacceptare a succesiunii dupa defuncta mama respectiv sotie. Acest lucru implica faptul ca niciodata, indiferent ce bunuri vor mai fi pe numele mamei Dvs., nu veti putea mostenii Dvs. si tatal, numai fratele va fi mostenitor dupa mama.
Sau, acceapta tacit toata lumea susccesiunea, si ramaneti proprietari pe apartament toti trei, in cotele definite mai sus, iar atunci o data cu succesiuneam, sau cu timpul, faceti un partaj, si stabiliti cine ramane cu apartamentul iar restul primesc eventual sulta!
Sau pur si simplu ramaneti toti trei proprietari in cote parti indivize!

Sotul (adica tatal dvs) mosteneste 1/4 din partea mamei , avand in total 5/8
Dvs si fratele dvs mosteniti 3/4 din partea mamei , avand fiecare cate 3/16.
B-)
SUCCES!