Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna angajata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna angajata gravida

Concediu de odihna in cazul unei angajate gravida, se calculeaza proportional cu perioada efectiv lucrata sau cu toata perioada pana la intreruperea CIM-ului pt concediu maternitate?
Multumesc
Concediul de odihna in cazul unei angajate gravida se calculeaza proportional cu perioada efectiv lucrata pana la data intrarii in CCC - concediu pentru cresterea copilului.

Concediu de maternitate nu afecteaza durata concediului de odhna.

art.145 C.mun.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
....
Suspendarea CIM-ului cand se face? La ce termen dupa nastere?
Suspendarea c..i.m. pentru intrarea in CCC se poate dispune, in principiu, cu ziua urmatoare celei in care inceteaza concediu de maternitate.