Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu

Beneficiez de 21 de zile de concediu odihna pe an. Cum se plateste acesta la gravide? Se platesc toate cele 21 sau doar zilele neefectuate pana la nastere?
Zilele de concediu de odihna neefectuate nu se platesc decat in cazul incetarii CIM.
Indemnizatia de CO se plateste ca si pentru oricare dintre salariati.

Salariatele gravide au dreptul la CO aferent perioadei lucrate pana la data intrarii in CCC.

Art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....