Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Buna seara ,imi cer scuze pt asemanarea subiectului meu cu un altul insa as vrea un raspuns concret pe cazul meu deoarece am avut un conflict de idei sa zicem cu patroana sotiei mele.Sotia din luna noiembrie a intratin concediu de risc maternal ,in ianuarie anul acesta a nascut .Are salariul minim pe economie adica 975 ron pe lunile april ,mai, iunie respectiv 1050 pe iulie,august si septembrie adica o suma de 6075 ron.Din indemnizatia bruta pe ianuarie adica 806 ron am scazut CAS-ul de 89 ron si ar ramane 717 ron pe ianuarie ,suma care nu coincide cu plata angajatorului.ROG un raspuns pt ca nu stiu la cine sa mai apelez. VA MULTUMESC
Sotia a inceput concediul de risc maternal din luna noiembrie 2015, veniturile care se iau in calcul pentru indemnizatie sunt cele din 6 luni anterioare, adica perioada mai - octombrie.

Total venituri = 975 x 2 + 1050 x 4 = 6150 lei.
Total zile = 20 mai + 21 iun + 23 iul + 21 aug + 22 sep + 22 oct = 129 zile
Media zilnica = 6150 : 129 = 47,67 lei
Media zilnica se pastreaza aceeasi pentru intreaga durata a concediului medical.

Indemnizatia pe ianuarie = 47,67 x 20 zile x 75% = 715 lei
CAS = (2681 x 35%) x 10,5% = 98 lei
Rest de plata = 715 - 98 = 617 lei

multumesc pt raspuns,insa sotia pe concediu din luna ianuarie e la sarcina si lauzie adica la 85% nu la 75%
Cu ce data a intrat in concediul de maternitate?
Fiind in luna ianuarie, se iau in calcul veniturile realizate in lunile iulie - decembrie 2015.
iulie - 1050
aug - 1050
sep - 1050
oct - 1050
noi - ? trebuie precizata data exacta cand a inceput concediul de risc maternal
dec - ?
la data de 1 octombrie a intrat in concediu de risc maternal,cele 126 de zile sarcina si lauzie se impart intre pre si postnatal,dar ma gandesc ca oricare ar fi situatia sotia mea a nascut in ianuarie iar pe concediul medical pe ianuarie e pozitionata la rubrica sarcina si lauzie adica 85%,am intrebat si medicul sa nu am nici un dubiu...va multumesc
Concediul de risc maternal este una, iar concediul de maternitate este alta. Cel de maternitate se imparte in sarcina si lauzie.
Deci, pana la urma, ce fel de concediu a inceput sotia in octombrie? Daca a fost de maternitate este cod 08 inscris pe certificatul medical. Codul de risc maternal este 15.
In primul mesaj ati spus ca sotia a inceput concediul din noiembrie. Va cam incurcati in date, iar acestea sunt importante in determinarea celor 6 luni anterioare care stau la baza calculului indemnizatiei.
Precizati clar datele si tipul de concediu medical acordat.