Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare container ca si cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare container ca si cladire

Buna ziua!
Firma la care lucrez a achizitionat un container tip birou , pe care l-a amplasat pe terenul patronului. Este corect ca firma sa plateasca impozt pentru el ca si pentru o cladire?
multumesc
Da, conform legii 227/2015, art 453
ART. 453 - Definiţii

În înţelesul prezentului titlu, expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
b) clădire - orice construcţie situată deasupra solului şi/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosinţa sa, şi care are una sau mai multe încăperi ce pot servi la adăpostirea de oameni, animale, obiecte, produse, materiale, instalaţii, echipamente şi altele asemenea, iar elementele structurale de bază ale acesteia sunt pereţii şi acoperişul, indiferent de materialele din care sunt construite;

Citiți și acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...