Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare de la reteaua de gaze bransare la o retea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare de la reteaua de gaze bransare la o retea cu coinvestitori

Problema pe care o am consta in faptul ca teava de gaze are 21 coinvestitori .Am luat semnaturi de la toti in afara de 2 care imi cer sume astronomice ca sa semneze respectiv 1000Ron de fiecare.la coloana respectiva fiecare coinvestitor a contribuit cu 123RON in anul 2003 .exista posibilitatea legala de a ma bransa la coloana fara semnaturile celor doi?
Nu cred, dar....ceilalti 19 va cer despagibiri si cat?
Daca faceti un calcul economic, adunand toate despagubirile celor deja bransati si a celor doi cu sumele lor astronomice si comparand cu cat v-ar costa acum sa trageti o conducta noua numai a Dv. ce rezulta?
Luati in calcul si toata tevatura constructiei unei noi conducte, aprobari...si restul birocratiei.
cei 19 au cerut cota parte din suma cu care au contribuit si au semnat
stau la etajul 6 si am cumparat apartamentul dupa ce coloana a fost facuta altminteri contribuiam si eu
m-am interesat si nu exista posibilitatea unei alte coloane nu obtin aprobare de la distrigaz
Mda!!!! Greu la deal cu boii mici...si la vale cu pisici!!! In situatia asta nu va ramane decat sa negociati cu ei intr-un registru cat mai diplomatic. Poate reusiti sa mai scoateti la pret. Aici e de consultat si un avocat pentru ca am o idee care ar putea fi exploatata: coloana aceasta de gaz este construita pe proprietatea comuna unde si Dv. aveti o cota-parte. Daca ei va cer atat pentru bransare, atunci si Dv. le cereti lor despagubire corespunzatoare pentru ca s-au folosit de cota-parte a Dv. atatia ani....
Dar va spun, asta cu concursul unui avocat, tinta fiind un proces. Poate doar ca amenintare virtuala, ca sa-i aduceti cu picioarele pe pamant. Intre vecini nu se face asa ceva....