Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde pot citi despre infractiunea de INCITARE la URA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde pot citi despre infractiunea de INCITARE la URA

As dori sa aprofundez acest subiect: infractiunea de incitare la ura si sa citesc eventual din jurisprudenta. Sper sa existe...

Imi puteti va rog recomanda unde sa citesc ceva mai detaliat cu spete, etc. decat in codul penal? Exista norme metodologice la codul penal? Poate acolo?

Multumesc.
Art.369 NCP "Incitarea la ura sau discriminare""Incitarea publicului, prin orice mijloace,la ura sau discriminare impotriva unei categorii de persoane se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda." Ptr.documentare va recomand:Drept Penal.Partea Speciala.Autor Alexandru Boroi.Edit.C.H.BECK -2014.
Cel mai dragut sunteti!
Multumesc.
Documentare.. sa citesc si eu sa vad ce sanse am cu probele mele...
O zi buna!!
Domnu @BFX2, art respectiv nu se refera la problema dvs. (cu administratorul asociatiei de locatari), deoarece dvs. nu sunteti subiect pasiv calificat cerut de art de lege (acolo este nevoie sa faceti parte dintr-o categorie discriminata, de exemplu homosexuali, handicapati, tigani, etc, sau chiar intelectuali - cum a fost cazul cu minerii dupa revolutie cand au cotonogit studentii si intelectualii, etc), dvs. nu va incadrati in niciuna din situatiile cerute de lege. Problema dvs. se rezuma la o raspundere civila delictuala, din partea acelui administrator de asociatie, pentru prejudicii de imagine si drepturile dvs. nepatrimoniale afectate. Stiu ca raspunsul nu va convine, insa am vrut doar sa va scutesc de un timp pierdut pentru un raspuns care nu exista.
Citez câteva articole din Noul Cod Penal, dacă tot vorbim de Legea Defăimării, poate vă ajută cumva (dacă tot aţi deschis subiectul "Instigare"):
* ART. 368. Instigarea publică. Alin. (1) Fapta de a îndemna publicul, verbal, în scris sau prin orice alte mijloace, să săvârşească infracţiuni se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, fără a se putea depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea la săvârşirea căreia s-a instigat. Alin. (3) Dacă instigarea publică a avut ca urmare comiterea infracţiunii la care s-a instigat, pedeapsa este cea prevăzută de lege pentru acea infracţiune.
* ART. 369. Incitarea la ură sau discriminare. Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
* ART. 47. Instigatorul. Instigator este persoana care, cu intenţie, determină o altă persoană să săvârşească o faptă prevăzută de legea penală.
* ART. 49. Pedeapsa în cazul participanţilor. Coautorul, instigatorul şi complicele la o infracţiune săvârşită cu intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii, precum şi de dispoziţiile art. 74.
* ART. 50. Circumstanţe personale şi reale. (1) Circumstanţele privitoare la persoana autorului sau a unui participant nu se răsfrâng asupra celorlalţi. (2) Circumstanţele privitoare la faptă se răsfrâng asupra autorului şi a participanţilor numai în măsura în care aceştia le-au cunoscut sau le-au prevăzut.
* ART. 174. Săvârşirea unei infracţiuni. Prin săvârşirea unei infracţiuni sau comiterea unei infracţiuni se înţelege săvârşirea oricăreia dintre faptele pe care legea le pedepseşte ca infracţiune consumată sau ca tentativă, precum şi participarea la comiterea acestora în calitate de coautor, instigator sau complice.
Super, de unde ati luat acel articol de lege cu categoria discriminata, sa citesc si eu va rog?

Ma tem ca ma aflu in categorie discriminata.

Multumesc.

trandafir2 a scris:

Domnu @BFX2, art respectiv nu se refera la problema dvs. (cu administratorul asociatiei de locatari), deoarece dvs. nu sunteti subiect pasiv calificat cerut de art de lege (acolo este nevoie sa faceti parte dintr-o categorie discriminata, de exemplu homosexuali, handicapati, tigani, etc, sau chiar intelectuali - cum a fost cazul cu minerii dupa revolutie cand au cotonogit studentii si intelectualii, etc), dvs. nu va incadrati in niciuna din situatiile cerute de lege. Problema dvs. se rezuma la o raspundere civila delictuala, din partea acelui administrator de asociatie, pentru prejudicii de imagine si drepturile dvs. nepatrimoniale afectate. Stiu ca raspunsul nu va convine, insa am vrut doar sa va scutesc de un timp pierdut pentru un raspuns care nu exista.