Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de cumparare cabinet
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de cumparare cabinet

am cumparat cabinet in sept 2013 si am intrat in cm crestere copil in febr 2014 ,si mi s-a suspendat cm pfa,am reluat activit pe alt cif in luna 11.2015,dar am uitat sa-i dau contabile contractul de cumparare pentru a calcula amortismentul?cum rezolv aceasta problema?infl declaratiile depuse?
Daca in perioada de la data achizitiei pana la data revenirii,activitatea a fost intrerupta,se pot aplica prevederile din Codul fiscal, art.28 pct.(12)lit.k) si anume : în cazul în care mijloacele fixe amortizabile sunt trecute în regim de conservare, în funcţie de politica contabilă adoptată, valoarea fiscală rămasă neamortizată la momentul trecerii în conservare se recuperează pe durata normală de utilizare rămasă, începând cu luna următoare ieşirii din conservare a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscală. Fiind vorba de un alt CIFla reluarea activitatii,consider ca ar trebui sa inregistrati acest imobil pe noul CIF si sa se calculeze amortizarea incepand cu luna decembrie 2015.