Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Medicamente gratuite pentru copil cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Medicamente gratuite pentru copil cu handicap

Fiul meu minor are certificat de handicap Accentuat. Conform legii 448/2006 ar trebui sa beneficieze de ”accesl gratuit la asistenta medicala, medicamente si tratament ambulator”. Zilele trecute am fost la medicul de familie si ne-a eliberat o reteta compensata si una necompensata (pentru bronsita). La farmacie am platit 50% pentru reteta compensata si 100% pe cealalta, cu mentiunea ca mi s-a cerut cardul meu de sanatate. Ce trebuie sa fac pentru ca fiul meu sa beneficieze de medicamente gratuite?
In ceea ce ma priveste, am indemnizatie de 450 ron pentru crestere copil cu handicap de la 3-7 ani. La eliberare de reteta compensata figurez la salariat. este corect?
lavi_cornelia, utilizator