Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate lucra o persoana pensionata pe caz de boala ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate lucra o persoana pensionata pe caz de boala incadrata in Gradul II accentuat?

Buna ziua, sunt pensionat pe caz de boala incadrat in Gradul II accentuat fara revizuire din anul 2009, iar anul acesta implinesc 55 ani. Am citit mai multe discutii de pe forum, dar niciuna dintre ele nu m a lamurit cu exactitate. Am dreptul de a munci dupa ce implinesc varsta de 55 ani, intrucat sunt pensionat oficial? Daca da, sub ce conditii?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

2. Asadar cand veti trece la pensia pentru limita de varsta puteti cumula pensia cu orice alt venit salarial.