avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditonal micsorare salariu vs preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditonal micsorare salariu vs preaviz

Pot primi in acelasi timp (pentru a semna) act aditional prin care mi se micsoreaza salariul si preavizul pentru disponibilizare?
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 14:12, 5 August 2009
Teoretic, da.
Daca aveti dovezi ca reducerea salariului este un act de conditionare a concedierii, in aces caz se poate investiga si daca decizia de concediere este nelegala.
Salariul nu vi se poate reduce decat cu acordul dvs.
Reducera salariului nu este conditionatata de concediere. Actul aditional pentru micsorarea salariului fusese redactat acum doua luni, numai ca eu am intrat in concediu medical si nu am apucat sa- semnez. Am aflat de la colegi, la depunerea concediului medical, ca sunt asteptata cu preavizul de concediere. Inteleg ca nu-i nici o problema daca semnez si actul aditional si documentele care privesc preavizul.Va rog frumos sa-mi spuneti ce documente trebuie sa semnez pentru preaviz. Mentionez ca am si inventar. Acesta cand trebuie predat si in ce conditii (comisie, trebuie sa cer document oficial cu ceea ce am pe inventar)?
Va multumesc frumos
de ce vreti sa semnati AA de diminuare a salariului, totusi?
de ce vreti sa semnati AA de diminuare a salariului, totusi?

Bine punctat.

Nu sunteti obligata sa fiti de acord cu diminuarea salariului si sa semnati actul aditional, cu atat mai mult cu cat angajatorul intentioneaza sa va concedieze.
Macar veti de beneficia de un salariu mai mare pentru perioada in care veti mai activa la aceasta firma.
Edbah a scris:

de ce vreti sa semnati AA de diminuare a salariului, totusi?

Bine punctat.

Nu sunteti obligata sa fiti de acord cu diminuarea salariului si sa semnati actul aditional, cu atat mai mult cu cat angajatorul intentioneaza sa va concedieze.
Macar veti de beneficia de un salariu mai mare pentru perioada in care veti mai activa la aceasta firma.

Exact! Sfatul meu este sa nu semnati actul aditional cu micsoararea de salariu!:)

Alte discuții în legătură

Concediere din motive neimputabile salariatului dandana1 dandana1 Buna ziua. Sunt in situația de a fi concediat din motive neimputabile salariatului. Administrația firmei intentionează sa \\"impună\\" semnarea ... (vezi toată discuția)
Angajat disponibilizat angajator in faliment zoi zoi Buna ziua, Am o intrebare, daca un angajat este disponibilizat in perioada in care firma este intrata in faliment ,angajatul beneficiaza de salarii ... (vezi toată discuția)
Reducere salariala meister meister am refuzat mutarea locului de munca in alt oras,drept urmare angajatorul vrea sa-mi diminueze salariul;am semnat deja un document in acest sens( document cu ... (vezi toată discuția)