Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract munca

Buna ziua
In urma cu cateva luni am revenit la locul de munca dupa ce am indeplinit o functie ca ales local. Locul de munca este la o unitate subordonata Consiliului Local. Eu am fost angajat ca tehnician si faceam parte din personalul TESA. In luna februarie ca urmare a referatului sefului de serviciu a fost modificata organigrama iar postul meu a fost prins pe un loc de personal auxiliar.As vrea sa stiu daca este legala aceasta trecere in conformitate cu Legea nr. 393/2004. Va multumesc.

Functia pe care ati revenit este aceeasi ?
Da. In luna noiembrie am revenit pe acelasi post. In urma cu o luna au schimbat organigrama si m-au prins pe alt post.
Daca ati revenit pe acelasi post, atunci sunt respectate prevederile Legii nr.393/2004.
Art. 31. - Timp de 2 ani de la data incetarii mandatului, persoanelor prevazute la art. 28 alin. (1) nu li se poate modifica sau desface contractul de munca ori acestea nu pot fi eliberate din functie pe motive ce nu le sunt imputabile.
In prezent, aveti sau nu aceeasi functie ?