avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tot cu un contract de munca ... varog mult
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tot cu un contract de munca ... varog mult

buna seara,

am un contract pe perioada determinata unde este specificat la art cu locul de munca NU adresa exacta la care lucrez eu ... ci adresa sediului firmei angajatoare, care este la aprox 110 km distanta. Spune asa : "activitatea salariatului se desfasoara in principal la sediul .... (sediul firmei angajatoare!)". Iar apoi, la ultimul punct se specifica :" angajatorul are dreptul de a solicita salariatului sa desfasoare activitatea si in alte localitati. in aceasta situatie, toate cheltuielile (deplasare, cazare) vor fi suportate de fima angajatoare."
e corect asa ceva? si nici in fisa postului nu se specifica unde ANUME! si in fisa postului, la punctul descrierea functiei, apar doar 4 puncte de suspensie!

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:05, 10 August 2009
Daca nu ati semnat inca acest contract, consider ca ar trebui sa clarificati acest aspect cu angajatorul.
Angajatorul ar trebui sa va acorde in acest caz o clauza de mobilitate:
Codul Muncii, Art. 25.
Prin clauza de mobilitate părţile în contractul individual de muncă stabilesc că, în considerarea specificului muncii, executarea obligaţiilor de serviciu de către salariat nu se realizează într-un loc stabil de muncă. În acest caz salariatul beneficiază de prestaţii suplimentare în bani sau în natură.
Imi pare corect CIM si in baza lui puteti solicita cheltuielile cu deplasarea daca aveti.
Sunt convinsa ca nu le-a trecut prin cap faptul ca acel CIM standard ii obliga material fata de salariati.
si daca eu le cer ceea ce consider ca mi se cuvine si ei ma concediaza??
In acest caz, aveti posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere.
problema este ca e pana la sfarsitul lui august contractul... se cam termina ... pur si simplu sa le cer prima??

Alte discuții în legătură

Loc de munca in cim zxz19 zxz19 bina ziua firma are ca obiect de activitate si \"consultanta de management\" - avand acest lucru in vedere am urmatoarea intrebare: - pentru un angajat al ... (vezi toată discuția)
Modificare loc de munca ContSters176650 ContSters176650 As dori un punct de vedere pentru urmatoarea situatie; Angajatorul trece in contract la locul de munca \"Serviciul X'' care are un sediu central si activitati ... (vezi toată discuția)
Contestatie transfer aled aled Buna ziua, Am o intrebare pentru care cei care cunosc dreptul muncii; Acum citeva ... (vezi toată discuția)