Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs la ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs la ICCJ

Buna ziua
Am o intrebare :-se poate face recurs la ICCJ daca intr-un proces civil dupa fond in apel la Curtea de Apel decizia este 2 la 1--un judecator face opinie separata ,dar totusi decizia celorlalti doi judecatori este definitiva?
~ Conținut șters la cerere ~
pentru o astfel de hotarare se poate face recurs pentru motivele strict prevazute la art 488 din noul cod de procedura civila (motivele de casare)
ContSters381905, utilizator
Subscriu si eu la opinia ca, nu mai poate fi exercitat recursul intrucat,motivele de casare sunt strict limitate la preved.art.488 NCPC, din cele prezentate de utiliz cracantau nu rezulta astfel de motive.
Atata timp cat exista o opinie separata a unui judecator, inseamna ca exista motive de nelegalitate a hotararii, chiar daca este definitiva. Utilizatorul trebuie sa se foloseasca de aceasta opinie separata in recurs.
Opinia separata a unui judecator nu se incadreaza in preved. art.488 NCPC, nu stiu in ce cod proc.civ. sau lucrare doctrinara ati citit despre un astfel de motiv de casare,cititi cu atentie preved.art.488 NCPC, in completare:DREPT PROCESUAL CIVIL-Gabriel Boroi/Mirela Stancu,editia a 2 a,Edit.Hamangiu,2015.