Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine va calcula cui si cat i se va imputa ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine va calcula cui si cat i se va imputa ?

Sora mea lucreaza la un spital
ce este subordonat Consiliului Judetean.

La controlul Curtii de conturi
s-a constatat ca a fost creat un prejudiciu
ce trebuie recuperat de la salariatii vinovati.

1. - Curtea de conturi se poate sau nu pronunta asupra oportunitatii ?
Managerul spitatului spune ca doar el este cel care
spune ce contract se incheie, care este util,.....
si ca legislatia nu ii permite Curtii de conturi
sa faca acest lucru !
2. - Cine stabileste daca managerul institutiei si ce salariati
sunt vinovati si care vor trebui sa suporte plata prejudiciului ?
Cine va calcula cui si cat i se va imputa ?
Consiliul Judetean sau
managerul institutiei controlate sau
o comisie de cercetare disiplinara sau
juristul institutiei controlate ?
3. - Daca si managerul si juristul institutiei controlate
au fost gasiti vinovati,
cine stabileste vinovatii ?
4. - Daca si contabilul institutiei controlate
a fost gasit vinovat,
cine calculeaza cine si cat va plati
referitor la prejudiciul ce trebuie recuperat ?
5. - Juristul al institutiei controlate,
daca a fost gasit vinovat,
mai poate face o actiune de recuperare a prejudiciului in numele institutiei
impotriva managerului, salariatilor vinovati si impotriva lui ?
oanaportar, utilizator
1. Art. 255. C.mun.
(1) Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.
(2) Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.

2. Curtea de Conturi are acces neîngrădit la acte, documente, informaţii, necesare exercitării atribuţiilor sale.

3. Cine sunt vinovatii ii stabileste conducerea institutiei sau forul ierarhic superior.
Daca vinovatia va fi stabilita de institutia superioara,
atunci actiunea de recuperare in instanta
cine o va face ?
Tot juristii din institutia superioara ?...
pt. ca juristul nostru ar putea fi acuzat de partinire /impartialitate,....
Actiunea o face institutia respectiva , chiar daca prejudiciul este stabilit de organul superior.

sau

Se poate constitui o comie de evaluare si constatare a prejudiciului la nivelul institutiei respective.
Dar juristul poate fi implicat in ambele situatii ?
... adica cea de vinovat si cea de aparator al institutiei prin intocmire actiune in instanta ?

Va rog frumos sa ma sfatuiti si sa imi spuneti
acea comie de evaluare si constatare a prejudiciului la nivelul institutiei
din ce membri va putea fi alcatuita ?

Cine poate sa faca o evaluare a unui prejudiciu,
odata ce si contabilul este gasit vinovat ?
....iar alti salariati refuza pt. ca nu cunsosc si nu se baga in asa ceva !
Un expert contabil, un contabil , un auditor intern pot face parte din acea comisie .

Nu vad unde ar fi vinovatia juristului ...