Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... curs acreditat fara diploma?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

curs acreditat fara diploma?

Buna ziua,

In august 2014 am urmat un curs (scurt) de Formator (curs acreditat - 150 eur). La sfarsitul cursului, după testarea finala la care am obținut nota 10, am primit o adeverinta potrivit căreia absolvisem cursul respectiv, adeverința stampilata.
Tot atunci am fost informata ca voi primi diploma absolvirii in cateva luni. Dupa aproape un an am luat legatura cu institutia respectiva (e-mail) si am fost amanata sub un pretext stupid, cu promisiunea ca lucrurile se vor rezolva curand.
Au trecut aproape doi ani de atunci si nu am primit nimic.
Nu stiu cum sa interpretez si ce masuri sa iau. Mentionez ca institutia in cauza funtioneaza in continuare.

Multumesc.
Gianina
Ati verificat daca firma este acredita de ANC (Autoritatea Nationala pentru Calificari) fosta CNFPA?
Daca va poarta cu vorba atunci cel mai probabil nu sunt acreditati.
In prezentarea cursului sau de-a lungul desfasurarii examinarii nu au prezentat dovezi privind acreditarea?
In comisia de examen au participat doar cei care au sustinut cursul sau si persoane din partea altor institutii?

Puteti trimite o petitie la ANC in care sa sesizati situatia
[ link extern ]
Multumesc mult pentru raspuns.
Am urmat cursul respectiv in urma unei recomandari. Persoana care mi-a recomandat urmase, de asemenea, cursul si primise si diploma, din spusele sale. Tind sa cred ca sunt acreditati. Persoanele care au coordonat cursul (doi soti) sunt autorizate in acreditarea unitatilor de invatamant (ARACIP).
Firma organizatoare trebuie sa detina acreditare, lectorii trebuie sa fie si autorizati.
Firma nu are site unde sa se mentioneze daca este sau nu acreditata?
Firma are site, unde apare ca si acreditata, avand autorizatii pentru nenumarate cursuri de formare profesionala.
Voi trimite catre firma un ultim email de avertisment, dupa care voi trimite o petitie la ANC.
Multumesc pentru mesaje.