Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

Nascut 29.04.1953
Stagiu de cotizare 41 ani 6 luni 26 zile
Gr. I proc. 100% (lg. 3/1977) = 3 ani 10 luni 10 zile
Gr. II proc. 100% (lg. 3/1977) = 13 ani 2 luni 16 zile
Care este data iesirii la pensie ? Va rog frumos si un calcul !
Va multumesc pentru solicitudine !
Limita de varsta la 61 de ani(29/04/2014).
Imi cer scuze. Am fost in pensie anticipata partial. Casa de Pensii m-a trecut la pensie pentru limita de varsta cu data de 25.06.2015. Odata cu intrarea in vigoare a legii 155/2015. Nu trebuia sa beneficiez de pensie pentru limita de varsta la data de 29.04.2014 ? Casa de Pensii a emis decizia in data de 09.12.2015, cu reducerea varstei standard de pensioner cu 4 ani. Asa cum ati calculat si dumneavoastra. Cu toate acestea Casa de Pensii decide ca recuperarea drepturior din urma se face incepand cu data de 25.06.2015! Varsta la data pensionarii o trece la 62 de ani si o luna. Nu pierd un an si ceva din drepturi ? Am facut contestatie si Comisa Centrala de Contestatii mi-a respins-o ! Este corect ? Asi contesta-o la tribunal, dar o sa ma oblige sa bag expert contabil. Asi face un efort financiar, dar daca expertul ajunge la aceeasi data cu cea a Casei de Pensii, am pierdut banii. Va rog parerea.
Multumesc anticipat.

Ceva este in neregula.
Daca in decizie scrie ca reducerea varstei este de 4 ani, atunci punerea in plata trebuia sa se faca incepand cu 29/04/2014.
-Faceti o interventie la CNPP in care aratati situatia.
-Depuneti o cerere de revizuire la casa locala in baza art.107(1) si (2) din legea 263/2010 in care cereti sa vi se aplice prevederile art. 67

(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 65 alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu.

Cererea va fi insotita de un cupon de pensie si o copie B.I. sau C.I.
Stimate domnule Mircea Carp,
In primul rand eu cred ca nu am dreptul de a fi beneficiarul legii 155/2015. Intr-un reportaj din data de 25 iunie 2015, cand s-a pus in aplicare aceasta lege, insusi d-l Alexandru Boiciuc, colaboratorul permanent al rubricii “avocatnet” spunea
“De retinut este ca legile nu se aplica retroactiv. Asta inseamna ca de noile prevederi pot sa beneficieze doar persoanele care se pensioneaza incepand de astazi (n.a. 25.06.2015). Totodata, reducerea varstelor de pensionare se aplica si celor care trec de la pensia de invaliditate, pensia anticipata si pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta”.
Cand a precizat aceasta cred ca s-a referit la art. 15, alin. (2) din Consitutia Romaniei.
„(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile”
Eu credeam ca grupa de munca a bagat-o pe lg. 3/1977 pentru pensionarii care nu au 6 ani in grupa I si ca sa nu piarda acesti ani i-a contopit cu grupa II pentru a fi integrati la reducerea varstei standard. Dupa aceasta idee varsta standard ar trebui sa scada cu 3 ani si 6 luni. Adica pensia pentru limita de varsta la data de 29.10.2014. si tot eram mai in avantaj ! Va dati seama ca la Casa de Pensii degeaba ma duc. O sa-si mentina decizia. Mai ales ca a fost admisa de CCC. Iar la CNPP deja am propus ceea de v-am explicat si mi-a respins. Nu stiu ce sa mai fac !?
Desi ati mentionat in postare legea 155/2015 eu tot am scapat-o din vedere.
Nu se mai poate face nimic.'
Eu am interpretat doar la prezent.
Carp Mircea, utilizator