avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanda penalizatoare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanda penalizatoare

Se poate utiliza in cadrul unui contract de prestari servicii, la dobanda penalizatoare pentru intarziere/neexecutare in termen:
"Dobanda penalizatoare este rata de referinta EURIBOR+5%/an pentru fiecare zi de intarziere".
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 20:26, 12 Aprilie 2016
Se poate utiliza orice formulare daca e acceptata de partea contractata.
Pentru acuratete cred ca trebuie eliminat "/an". Nu prea are sens pe an pe zi de intarziere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit persoana juridica- rescadentare Lilicaa Lilicaa buna ziua, Am un sold ramas la credit de 13.200 lei ron, de la o banca , pe persoana juridica, garantat cu gaj fara deposedare (o masina cu val. de ... (vezi toată discuția)
Rectificare dobanda cf.oug.50/2010 ana.avasiicii ana.avasiicii Buna ziua Am un credit nevoi personale cu garantie imobiliara contractat in martie 2008 la o banca. La acest contract am avut dobanda fixa un an, dupa data ... (vezi toată discuția)
Ing - calcul rata de referinta modificata conform oug 50/2010 sinmaxus sinmaxus Buna ziua, Zilele trecute am primit pe adresa de e-mail o notificare privind principalele modificari ce urmeaza a se efectua contractelor de credit semnate ... (vezi toată discuția)