Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanda penalizatoare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanda penalizatoare

Se poate utiliza in cadrul unui contract de prestari servicii, la dobanda penalizatoare pentru intarziere/neexecutare in termen:
"Dobanda penalizatoare este rata de referinta EURIBOR+5%/an pentru fiecare zi de intarziere".
Multumesc
Se poate utiliza orice formulare daca e acceptata de partea contractata.
Pentru acuratete cred ca trebuie eliminat "/an". Nu prea are sens pe an pe zi de intarziere.