Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... mentiunea \"definitiva \"
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

mentiunea "definitiva "

Buna ziua,as vrea sa stiu daca pe o hot. civila data in apel pe care scrie ca este definitiva mai trebuie aplicata stampila instantei cu mentiunea "definitiva " ( imi trebuie la pasaport minor si nu vreau sa ma intoarca inapoi ca nu este in regula )
Multumesc frumos !
trebuie sa legalizati acea decizie
si in ce consta legalizarea, va rog frumos ? unde se face, la notar sau la instanta ?
Legalizarea se face la instanta care a pronuntat-o.
Cu o copie dupa hotararea care v-a fost comunicata, cu cerere tip in care specificati ca doriti legalizarea hotararii nr.....dasar.... de la sectia....., cu chitanta reprezentand taxa de legalizare platita la posta in contul trezoreriei (5 lei) va infiintati marti sau joi (intre orele 9-13) la arhiva sectiei unde s-a pronuntat hotararea. Lasati la unul din membrii personalului de la arhiva documentele de mai sus si veti fi programata peste 1 sau 2 saptamani sa va ridicati hotararea legalizata de la registratura cu buletinul.