Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legalizare hot. de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legalizare hot. de divort

Rugaminte, doresc sa legalizez hotararea de divort, pronuntata de judecatoria sect. 3 si nu stiu unde sa platesc taxa de timbru judiciar, la trezoreria sect.3, administratia financiara a sect.3 sau la cec? Deasemeni, va rog, sa-mi spuneti care sunt costurile acestei legalizari. Multumesc,
Mergeti la Judecatoria unde s-a pronuntat hotararea de divort pentru a se face mentiunea ca este definitiva. Nu trebuie legalizata . Potrivit art. 3 lit. t din Legea taxelor de timbru, cererile pentru eliberarea de catre instantele judecatoresti de copii de pe hotararile judecatoresti, cu mentiunea ca sunt definitive sau irevocabile se taxeaza cu taxa judiciara de timbru de 2 lei.

Taxa de timbru se plateste la casieria Primariei sectorului 3 sau la Trezorerie, nicidecum la AFP sau CEC.
ContSters97923, utilizator
Pentru legalizarea hotararii judecatoresti ca definitiva si irevocabila achitati o taxa de 2 lei la caseria Primariei si va mai trebuie un timbru judiciar de 0,15 lei.
la treyorarie- primaria de domeciliu.
Pt. fiecare copie legalizata 2lei+0,15bani timbru judiciar.
Pt locul unde veti achita taxa de timbru cititi aici:
[ link extern ]
Multumesc foarte mult pt. raspunsuri.