Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... sentinta definitiva si irevocabila!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

sentinta definitiva si irevocabila!

fiti amabil;in cazul in care trebuie sa-mi schimb buletinul(CI),la politie este nevoie de sentinta de divort definitiva irevocabila?sau merge si cu hotararea de divort in original?au trecut cele 30 zile(sunt aproape 6 luni)!va multumesc!
Ai intuit bine, la schimbarea numelui dupa divort iti trebuie sentinta de divort definitiva si irevocabila, indiferent cat a trecut de la pronuntare.
Pentru schimbarea numelui dupa divort ,aveti nevoie sa prezentati la serviciul de evidenta, hotararea ramasa definitiva si irevocabila
mergeti la instanta care a dat hotararea de divort si cereti o sentinta legalizata si din cate stiu eu nu costa decat vreo 2 lei
Mergeti la instanta care a pronuntat sentinta si faceti o cerere pentru a se aplica stampila cu mentiunea definitiva si irevocabila. Va spune la registratura cat platiti ( Se timbreaza cu timbru judiciar de 1,5 lei si aproximativ 0,7 lei pentru fiecare pagina a sentintei).
ContSters122901, utilizator
Pentru legalizarea unei hotarari sunt necesare:
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei (20.000 lei vechi) taxa care sa achita la trezorerie,
-timbru jud. 0,15 lei (1.500 lei vechi) de la orice oficiu postal,
-si hotararea ce urmeaza a fi legalizata
MARTA SIMONA PETRE, Avocat