Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire cim determinata salariata care cumuleaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire cim determinata salariata care cumuleaza pensia cu salariul in institutie publica

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: In cadrul institutiei publice in care lucrez avem o salariata care cumuleaza pensia cu salariul, personal contractual.
a fost incadrata cu cim pe perioada determinata pt 6 luni pe perioada 05.12.2014 - 31.05.2015, apoi i s-a intocmit un nou contract de munca pe inca 6 luni pentru perioada 01.06.2015 - 30.11.2015. La expirarea acestui contract i s-a facut prelungire printr-o dispozitie a directorului pe inca 6 luni (dupa parerea mea trebuia sa i se intocmeasca si act aditional, dar nu s-a facut la vremea respectiva #-o) si acum am primit o cerere din partea salariatei prin care solicitata prelungirea c.i.m.pe o perioada de inca 18 luni.(pt perioada 01.06.2016 - 31.05.2016):O. Din cate stiu eu, potrivit codului muncii potrivit art.82 (4) - intre aceleasi parti se pot incheia succesiv maxim 3 c.i.m pe perioada determinata si 82 (5) Contractele individuale de munca pe perioada determinata sunt considerate succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.Eu cred ca nu ar mai avea dreptul la inca o prelungire pe durata determinata...si mai ales nu pe 18 luni...poate pe nedeterminata...sunt in dilema si nu am cu cine sa ma consult. Va rog mult sa ma ajutati cu un punct de vedere. Multumesc!
monica20, utilizator
Nu se mai poate prelungi acel c.i.m., ci doar se poate un nou c.i.m. pe o durata de maxim 12 luni.

Intr-adevar, angajatorul poate decide modificarea durata c.i.m. in nedeterminata.