Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada prelungire ctr det
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada prelungire ctr det

va rog sa ma ajuati cu urmatoarea speta:
- contract individual de munca perioada det 10.01.2012-09.04.2012
-act aditional prelungire 09.04.2012-09.07.2012
-incetare 09.07.2012

aceasi persoana se angajeaza cu 11.07.2012-10.01.2013

intrebarea este incepand cu 11.01.2013 ii mai pot prelungi ctr cu inca 6 luni?

intra sub incidenta art 82 codul muncii alin 4 sau 5?
Multumesc.
Cel de-al doilea c.i.m. se poate prelungi pe o perioada maxima de pana la data de 11.07.2013, incepand cu data de 10.01.2013 ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci poate fi prelungit maxim 6 luni pana la 11.07.2013.

totusi nu inteleg de ce mai poate fi prelungit maxim 6 luni? pe total vor fi 18 luni
imi puteti da mai multe detalii va rog
multumesc anticipat.
Colegul freeelis a spus ca poate fi prelungit cu 12 luni nu cu 6 luni.
Motivul este cuprins in art. 82 alin. 5 Codul muncii:

Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Motivul este clar ..cel de-al doilea c.i.m. este un contract succesiv care nu poate avea o durata mai mare de 12 luni .. textul de lege il aveti publicat mai sus de colegul nostru.
s-a facut lumina acum:)) multumesc