Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata prelungire acte adiționale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata prelungire acte adiționale

Buna ziua! Pentru un contract de munca încheiat pe o perioada determinata de 1 an , se incheie înainte de expirarea acestuia , un act adițional pentru prelungire de încă 1 an și după aceasta perioadă, din nou un al doilea act adițional de prelungire pentru încă 1 an. Se poate încheia un al treilea act de prelungire tot pentru 1 an? Sau acum este neceara încheierea pe durata nedeterminata? Mulțumesc în avans!
C.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la durata prelungirii.

Art.82 C.mun.:
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

Asadar, la expirarea celor 36 de luni se poate decide modificarea duratei in nedeterminata sau incheierea unui nou c.i.m.pe o durata de maxim 12 luni.