Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare privata supermarket folosita ca targ de masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare privata supermarket folosita ca targ de masini

Buna ziua,
Sunt managerul unui supermarket cu parcare privata de 50 locuri.
Sunt exasperat de samsarii de masini care practic si-au facut targ de masinii in parcarea noastra.
Cum ii pot indeparta, sau cum ar trebuii sa sune o plangere formulata la politie.
Exista o incadrare a faptei lor? Practic ei desfasoara o activitate comerciala netaxabila.
Va urez o zi cat mai frumoasa si astept orice fel de sugestie.
De regula ,unitatile comerciale care detin spatii de parcare pentru clienti prin regulament intern,impun un timp limita de stationare vehicul,timp care este afisat in spatiul de parcare
In cazul dv,daca in spatiul de parcare constatati depozitarea de vehicule in scopul comercializarii,sesizati oficial atat politia rutiera cat si acea responsabila teritorial
Timpul specificat este de 2 ore insa nu am nici o parghie....
Se incalca legea? Daca da care?
Problema o rezolvati foarte simplu iar solutia o gasiti si la alte super/hypermarketuri.

Dvs. sunteti managerul supermarketului dar probabil nu sunteti cel care decide investitiile.

Propuneti proprietarului alocarea unui buget de 1500-2000 EU pentru o bariera automata cu acces si va garantez ca isi vor muta targul de masini.

2 ore gratuit si apoi o taxa de 2 lei pe ora, cine depaseste programul de lucru 8-22 se apeleaza la caracatite cu o taxa de descarcerarede 100 EU!;)

[ link extern ] /

sau
[ link extern ]

sau
[ link extern ]

sau
[ link extern ] /

etc. google "bariere acces parcare"
cyan a scris:

Propuneti proprietarului alocarea unui buget de 1500-2000 EU pentru o bariera automata cu acces si va garantez ca isi vor muta targul de masini.

Existenta barierelor ,in cazul unitatilor comerciale ,s-a dovedit ca genereaza pierderi pentru administratorii acestora ,deoarece clientii ocolesc respectivele unitati,pentru ca nu inteleg sa mai piarda timpul si cu statul la bariera atat la venire cand se obtine tichetul ,cat si la plecare
Pe de alta parte problema barierelor in cazul unitatilor comercialre cu spatii de parcare mai prezinta inconvenientul major ca genereaza intarzieri apreciabile,in cazul necesitatii interventiilor autoritatilor=salvare,smurd,pompieri,politie

ynocentta a scris:

s-a dovedit ca genereaza pierderi pentru administratorii acestora ,deoarece clientii ocolesc respectivele unitati,

prezinta inconvenientul major ca genereaza intarzieri apreciabile,in cazul necesitatii interventiilor autoritatilor=salvare,smurd,pompieri,politie

Exista vreo statitistica privind pierderile?:hm:
Inca nu am vazut parcari goale in cazul magazinelor cu bariere de acces.

Ce inseamna intarzieri apreciabile??
Doar nu va ganditi ca pompierii, smurdul sau politia vor face coada la bariera!! :tooth:

Pai daca ii ia foc magazinul dl manager nu o sa astepte sa vina pompierii sa apese pe buton sa se ridice bariera!

Parerea mea este ca o sa ridice bariera singur dupa ce va anunta evenimentul!

Eventual le da fise promotionale sa paraseasca parcarea daca depasesc timpul de interventie de 2 ore!

Sa ne intelegem, parcarea este proprietate privata si nu showroom pentru tranzactionarea masinilor!