avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare privata supermarket folosita ca targ de masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare privata supermarket folosita ca targ de masini

Buna ziua,
Sunt managerul unui supermarket cu parcare privata de 50 locuri.
Sunt exasperat de samsarii de masini care practic si-au facut targ de masinii in parcarea noastra.
Cum ii pot indeparta, sau cum ar trebuii sa sune o plangere formulata la politie.
Exista o incadrare a faptei lor? Practic ei desfasoara o activitate comerciala netaxabila.
Va urez o zi cat mai frumoasa si astept orice fel de sugestie.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 07:13, 28 Aprilie 2016
De regula ,unitatile comerciale care detin spatii de parcare pentru clienti prin regulament intern,impun un timp limita de stationare vehicul,timp care este afisat in spatiul de parcare
In cazul dv,daca in spatiul de parcare constatati depozitarea de vehicule in scopul comercializarii,sesizati oficial atat politia rutiera cat si acea responsabila teritorial
Timpul specificat este de 2 ore insa nu am nici o parghie....
Se incalca legea? Daca da care?
Problema o rezolvati foarte simplu iar solutia o gasiti si la alte super/hypermarketuri.

Dvs. sunteti managerul supermarketului dar probabil nu sunteti cel care decide investitiile.

Propuneti proprietarului alocarea unui buget de 1500-2000 EU pentru o bariera automata cu acces si va garantez ca isi vor muta targul de masini.

2 ore gratuit si apoi o taxa de 2 lei pe ora, cine depaseste programul de lucru 8-22 se apeleaza la caracatite cu o taxa de descarcerarede 100 EU!;)

[ link extern ] /

sau
[ link extern ]

sau
[ link extern ]

sau
[ link extern ] /

etc. google "bariere acces parcare"
cyan a scris:




Propuneti proprietarului alocarea unui buget de 1500-2000 EU pentru o bariera automata cu acces si va garantez ca isi vor muta targul de masini.




Existenta barierelor ,in cazul unitatilor comerciale ,s-a dovedit ca genereaza pierderi pentru administratorii acestora ,deoarece clientii ocolesc respectivele unitati,pentru ca nu inteleg sa mai piarda timpul si cu statul la bariera atat la venire cand se obtine tichetul ,cat si la plecare
Pe de alta parte problema barierelor in cazul unitatilor comercialre cu spatii de parcare mai prezinta inconvenientul major ca genereaza intarzieri apreciabile,in cazul necesitatii interventiilor autoritatilor=salvare,smurd,pompieri,politie

ynocentta a scris:

s-a dovedit ca genereaza pierderi pentru administratorii acestora ,deoarece clientii ocolesc respectivele unitati,

prezinta inconvenientul major ca genereaza intarzieri apreciabile,in cazul necesitatii interventiilor autoritatilor=salvare,smurd,pompieri,politie


Exista vreo statitistica privind pierderile?:hm:
Inca nu am vazut parcari goale in cazul magazinelor cu bariere de acces.

Ce inseamna intarzieri apreciabile??
Doar nu va ganditi ca pompierii, smurdul sau politia vor face coada la bariera!! :tooth:

Pai daca ii ia foc magazinul dl manager nu o sa astepte sa vina pompierii sa apese pe buton sa se ridice bariera!

Parerea mea este ca o sa ridice bariera singur dupa ce va anunta evenimentul!

Eventual le da fise promotionale sa paraseasca parcarea daca depasesc timpul de interventie de 2 ore!

Sa ne intelegem, parcarea este proprietate privata si nu showroom pentru tranzactionarea masinilor!

Alte discuții în legătură

Parcare centru comercial dragoshz dragoshz Buna ziua, Va adresez urmatoarea intrebare: In incinta magazinului kaufland exista o parcare cu acces liber( nu exista bariere). In baza carui temei ... (vezi toată discuția)
Blocare roata de catre firma de paza supermarket gabone88 gabone88 Buna ziua, am si eu urmatoarea speta. Acum 2 zile am mers cu masina pana la centrul comercial Carrefour Orhideea. Fiind zi de sarbatoare si foarte aglomerat ... (vezi toată discuția)
Acces scara blocului-dreptul de stationare cu masina in fata scarii pentru o perioada limitata mariusc78 mariusc78 Buna ziua, Locuiesc pe Soseaua Iancului,la nr.9 unde singura cale de acces in scara blocului este la strada exact pe Soseaua Iancului.Nu exista cale de acces ... (vezi toată discuția)