avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prevederi Decret 144/1958
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prevederi Decret 144/1958

Descriere In anul 1959 am achizitionat prin Act de Vanzare-Cumparare (semnata olograf de toate partile, ne-legalizata la Notariat), o proprietate compus din un apartament intr-o vila si terenul aferent compus din : (a) gradina 212 mp. in deplina proprietate si (b) cota parte din terenul de 342 mp.pe care este constrita vila. In total sunt trei apartamenta in vila, in posesia a 3 proprietari. In total terenul cumparat este 212 mp. (proprietate exclusiva a mea) + 342/3 (in indivizie cu tot cei 3 proprietar) = 212 +114 = 324 mp. In acela an 1959 s-a semnat si Actul de Vanzare- Cumparare legalizat prin notariat dar in care se mentioneaza ca obiectul este apartamentul mai sus mentionat si cota parte indiviza aferenta de 324 mp. pentru a respecta prevederile Decretului 144/1958 si a evita ca terenul gradina de 212 mp. sa intre in proprietatea statului ! As dori sa legalizez situatia ca explicit terenul gradina de 212 mp. sa-mi fie atribuit ca proprietar exclusiv.
As dori sa stiu ce formalitati juridice sunt necesara si eventual as dori sa fiu asistat juridic in acest caz
. Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 24 Aprilie 2016
tuni, utilizator

Alte discuții în legătură

Probleme cota indiviza apartament danmarianpopescu danmarianpopescu Vreau sa cumpar o garsoniera si am intampinat urmatoarea problema. In contractul de vanzare-cumparare al vanzatorului scrie ca acesta a cumparat un apartament ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune-teren intravilan PAS22 PAS22 Buna ziua! Am o mare ruagaminte: ajutati-ma in rezolvarea urmatoarei probleme: Am cumparat 250mp cota indiviza dintr-un teren total de 350 mp(construit si ... (vezi toată discuția)
Teren in proprietate, dar la care au acces si vecinii. Valentin2222 Valentin2222 Buna ziua, Am cumparat un apartament intr-un bloc de 2 etaje, unde apartamentul de la parter are si o curte (teren) in proprietate, ingradita, cu acces ... (vezi toată discuția)