Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea Legii 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea Legii 192/2015

In cursul anului 2016 am avut 6 intrevederi cu reprezentantii Ministerului Muncii cu privire la aplicarea legii 192/2015, de fiecare data cu puncte de vedere diferite , sintetizandu-se la final cu faptul ca la stabilirea punctajului mediu anual la recalculare conform legii se va utiliza stagiul de cotizare aferent anexei 5 din legea 263.
Va rog sa-mi raspundeti daca este posibil asa ceva avand in vedere :
-la aplicarea legii 192/2015 care modifica art.169 din legea 263/2010 trebuiesc respectate normele de aplicare ale legii 263/2010 aprobate prin HG 267/2011 si care la art.134 aln.3 prevede clar "la recalcularea pensiilor pentru limita de varsta , stabilite potrivit legislatiei anterioare, intrarii in vigoare a legii se utilizeaza stagiul complet de cotizare avut in vedere la stabilirea pensiei".
-cum poate motiva Ministerul Muncii incalcarea unui principiu de baza al normei juridice in ceea ce priveste raportul de drept substantial care este guvernat de legea sub imperiul caruia dreptul s-a nascut.
-cum poate justifica MM venirea cu solutia stagiu de cotizare aferent anexei 5 legea 263/2010 cata vreme legea posterioara nu poate atinge dreptul nascut sub imperiul legii anterioare deoarece ar insemna ca legea noua sa fie aplicata retroactiv .
-e posibil ca legea noua care se refera la raporturi civile definitivate sub imperiul altei legi sa le modifice avand in vedere ca trebuie respectata suveranitatea legii anterioare.
-CUM SE VA PROCEDA CU SITUATIILE IN CARE STAGIUL DE COTIZARE AL UNOR PENSIONARI ESTE STABILIT IN URMA UNOR HOTARARI JUDECATORESTI .
-este obligata casa de pensii sa respecte stagiul de cotizare stabilit prin hotarare judecatoreasca la recalcularea conform legii 192/2015.
Postati date concrete:
Sexul
Luna si anul nasterii
Luna si anul deschiderii drepturilor
Stagiul complet de cotizare
Cat a fost acesta la momentul deschiderii drepturilor
Cat este in urma hotararii judecatoresti
De cand(ziua, luna si anul) se aplica stagiul stabilit prin hotarare judecatoreasca.
Ani,luni si zile lucrate in:
Grupa I
Grupa II
Conditii speciale
Conditii deosebite
Carp Mircea, utilizator
Sexul - M
Data nasterii - luna octombrie anul 1947
Data deschidere drepturi - noiembrie 1997
Stagiu complet de cotizare - 30 ani
La deschiderea drepturilor - 30 ani
In urma hotararii judecatoresti - 20 ani
Aplicare hotarare judecatoreasca privind stagiul de 20 de ani - 25.11.2009
Ani grupa I - 29
Veti beneficia de prevederile legii 192/2015.
In aceeasi situatie ma aflu si eu.
Da stiu ca voi beneficia ,dar problema este ca la recalculare cinnd se va stabili punctajul mediu anual ce stagiu de cotizare se va folosi? cel stabilit de instante pentru aceste cazuri ,cell stabilit de legea in baza careia sau deschis drepturile de pensie ale pensionarului. casa nationala de pensii si ministerul munci vor sa foloseasca stagiul de cotizare din anexa 5 la legea 263/2010 care in majoritatea cazurilor va fi de 33-35 ani si 90 la suta din potentiali beneficiari ai legi 192/2015 nu vor primi nimic.varog a analiza si punctele de vedere cu privire la nelegalitatea acestei soluti aratate in continutul intrebari primare. va multumesc.
felipedumi, utilizator
Stagiul complet de cotizare este fixat de lege.
Nu-l poate modifica nimeni.

Am stagiul complet de 20 de ani.
Se va aplica majorarea de 50% pentru punctele acumulate in perioada in care am lucrat in grupa I de munca.
Total puncte se va imparti la stagiul complet de 20 de ani.