Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caine de paza, raspunderea proprietarului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caine de paza, raspunderea proprietarului

Sa presupunem ca o persoana patrunde in curtea casei unde se afla un caine de paza, pe poarta este afisat un sticker cu "Atentie caine periculos", persoana este muscata de caine, poate fi tras la raspundere stapanul pentru urmarile muscaturii etc?
Atata timp cat exista un indicator de avertizare nu poate fi tras la raspundere proprietarul cainelui.

Prin similitudine, daca un conducator auto nu respecta semnificatia indicatoarelor de avertizare sau interdictie amplasate pe drumurile publice, nu este sanctionat administratorul drumului ci raspunzator este cel care nu le-a respectat.
Vipera78 a scris:

... poate fi tras la raspundere stapanul pentru urmarile muscaturii etc?

Da, in functie de imprejurarile de fapt, poate fi tras la raspundere stapanul cainelui.
După părerea mea nu poate fi tras la răspundere.
Se încalcă proprietatea privata și existând și indicator trebuia sa aibă grija.
Ma refer la hoți și nu la persoane invitate sa fie muscate de câine...
Nici eu nu vad sa poata fi atrasa raspunderea proprietarului, in primul rand se incalca o proprietate privata.
trandafir2 a scris:
Da, in functie de imprejurarile de fapt, poate fi tras la raspundere stapanul cainelui.

Atentie,persoana a patruns in proprietate privata !!
Atat timp cat intrusul a patruns fara acordul si fara proprietar in proprietatea acestuia,intrusul isi asuma responsabilitatea pentru consecinte
De multe ori intrusii ies cu interesul materializat si cu paguba in detrimentul celui calcat,in putine cazuri intrusii mai ies si "sifonati"
Personal m-am confruntat cu astfel de situatie neplacuta
Detin 2 "catelusi " talie mare,vaccinati la zi,inregistrati la politia romana drept caini talie mare rasa periculoasda,care si-au facut pe deplin datoria si au aparat proprietatea
Incercarea intrusului de a se bucura in mod injust de bunurile altuia s-a finalizat cam rau in sensul ca intrusul a devenit jucaria celor 2 "catelusi",de unde a iesit sifonat rau de tot
Speriata de aspectul intrusului ,cu acordul agentilor de politie m-am deplasat cu acesta la 2 spitale,care au spus ca nu detin in salile de operatie nici masina de cusut electrica si nici atatia kilometri de catgut cat ar avea nevoie acesta pentru suturarea ranilor
Din punct de vedere al cainilor,nu am avut probleme cu organele care au solutionat cauza