avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caine de paza, raspunderea proprietarului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caine de paza, raspunderea proprietarului

Sa presupunem ca o persoana patrunde in curtea casei unde se afla un caine de paza, pe poarta este afisat un sticker cu "Atentie caine periculos", persoana este muscata de caine, poate fi tras la raspundere stapanul pentru urmarile muscaturii etc?
Cel mai recent răspuns: ovdrd , utilizator 19:10, 30 Noiembrie 2017
Atata timp cat exista un indicator de avertizare nu poate fi tras la raspundere proprietarul cainelui.

Prin similitudine, daca un conducator auto nu respecta semnificatia indicatoarelor de avertizare sau interdictie amplasate pe drumurile publice, nu este sanctionat administratorul drumului ci raspunzator este cel care nu le-a respectat.
Vipera78 a scris:

... poate fi tras la raspundere stapanul pentru urmarile muscaturii etc?

Da, in functie de imprejurarile de fapt, poate fi tras la raspundere stapanul cainelui.
După părerea mea nu poate fi tras la răspundere.
Se încalcă proprietatea privata și existând și indicator trebuia sa aibă grija.
Ma refer la hoți și nu la persoane invitate sa fie muscate de câine...
Nici eu nu vad sa poata fi atrasa raspunderea proprietarului, in primul rand se incalca o proprietate privata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
trandafir2 a scris:
Da, in functie de imprejurarile de fapt, poate fi tras la raspundere stapanul cainelui.

Atentie,persoana a patruns in proprietate privata !!
Atat timp cat intrusul a patruns fara acordul si fara proprietar in proprietatea acestuia,intrusul isi asuma responsabilitatea pentru consecinte
De multe ori intrusii ies cu interesul materializat si cu paguba in detrimentul celui calcat,in putine cazuri intrusii mai ies si "sifonati"
Personal m-am confruntat cu astfel de situatie neplacuta
Detin 2 "catelusi " talie mare,vaccinati la zi,inregistrati la politia romana drept caini talie mare rasa periculoasda,care si-au facut pe deplin datoria si au aparat proprietatea
Incercarea intrusului de a se bucura in mod injust de bunurile altuia s-a finalizat cam rau in sensul ca intrusul a devenit jucaria celor 2 "catelusi",de unde a iesit sifonat rau de tot
Speriata de aspectul intrusului ,cu acordul agentilor de politie m-am deplasat cu acesta la 2 spitale,care au spus ca nu detin in salile de operatie nici masina de cusut electrica si nici atatia kilometri de catgut cat ar avea nevoie acesta pentru suturarea ranilor
Din punct de vedere al cainilor,nu am avut probleme cu organele care au solutionat cauza

Alte discuții în legătură

Atacul uni caine turdeanu turdeanu Buna ziua, O persoana intra in curtea unei case, deschizand poarta, care nu era blocata, iar proprietarii nu sunt prin preajma. Face cativa pasi in ... (vezi toată discuția)
Se poate folosi sârmã nato? mira_234 mira_234 Pot sa pun sârmă nato pe gard sau in gradina mea? Am auzit ca in germania nu este voie. Multumesc (vezi toată discuția)
Proprietari caini alinailie alinailie Buna ziua!Exista vreo lege,\"regula\",\"ceva\" care sa i oblige pe proprietarii de caini de la curti sa lege cainele la o anumita distanta de gard,in curte, ... (vezi toată discuția)