avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietari si proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietari si proprietate

Buna ziua,

Proprietarii unei case, 3 surori cu acte. Una casatorita, una necasatorita cu copil minor iar una vaduva cu 3 copii minori. Daca sora vaduva nu este deacord cu vanzarea proprietatii celelalte 2 pot vinde proprietatea fara acordul surorii vaduve?
Nu.
Probabil fiecare dintre ele detine o cota-parte din imobil, in indiviziune.

In acest caz, este evident ca fiecare va putea sa-si vanda numai cota-parte pe care o detine, si nu cota-parte a celeilalte persoane.

Exista posibilitatea iesirii din indiviziune prin atribuirea imobilului uneia dintre parti, iar aceasta sa fie obligata la plata unei sulte catre partea cealalta.

O alta posibilitate ar fi, daca exista intelegere, ca cele 2 surori sa cumpere cota-parte ce o detine cea de a 3-a si astfel ele devenind proprietare, sa poata vinde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire DATSCH2010 DATSCH2010 1.daca detin 3/16 dintr-o proprietate, incat timp trebuie sa ma despagubeasca proprietarul celeilalte parti?1an, 1 luna, pina se vinde? 2.daca eu in ... (vezi toată discuția)
Este necesar acordul ? denisenegoita denisenegoita In urma decesului tatalui meu , mama eu si sora mea am mostenit un apartament. Cota mamei este mult mai mare decat a mea si a surorii mele. Mama si eu suntem ... (vezi toată discuția)
Proprietate de impartit intre 4 surori! Roxana Ana Roxana Ana Buna ziua! In urma decesului mamei mele,acum 2 ani,am mostenit casa parinteasca(tatal fiind decedat) impreuna cu celelalte 3 surori in cota egala,de 25 ... (vezi toată discuția)